Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορώ ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο της επιμόρφωσης για τα Νέα Αναλυτικά Προγράμματα, διοργανώνει επιμόρφωση για τους καθηγητές Αγγλικών και Γαλλικών ως ακολούθως:

1. Αγγλικά

Η επιμόρφωση για τους καθηγητές Αγγλικών θα διεξαχθεί Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία, στις 2 Νοεμβρίου 2011, για όλες τις επαρχίες. Στην επιμόρφωση θα γίνει ενημέρωση για τη χρήση και αξιοποίηση της ηλεκτρονικής κάμερας (icam) στη μαθησιακή διαδικασία. Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες να έχουν μαζί τους τα βασικά βιβλία (Course books) και το Interactive Whiteboard Software.

Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 παρουσιάζονται σε πίνακα τα σχολεία και τα ονόματα των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν στην επιμόρφωση. Διευκρινίζεται πως η επιμόρφωση θα πραγματοποιηθεί στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία από τις 8.30 μέχρι τις 13.00.

2. Γαλλικά

Η επιμόρφωση για τους καθηγητές Γαλλικών θα ξεκινήσει στις 4 Νοεμβρίου 2011 και θα πραγματοποιηθεί σε σχολικές μονάδες ανά επαρχία, όπως παρουσιάζονται στον πίνακα του Παραρτήματος 2.

Για κάθε συνάντηση απαιτούνται 2 περίοδοι (3η και 4η του ωρολογίου προγράμματος), η πρώτη για τη διεξαγωγή του μαθήματος και η δεύτερη για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων μεταξύ όλων των εκπαιδευτικών και υποστηρικτών, είτε αυτοί διεξήγαγαν είτε παρακολούθησαν το μάθημα.

Στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2, παρουσιάζονται σε πίνακα τα σχολεία στα οποία θα διεξαχθεί η επιμόρφωση, η ημερομηνία και η ώρα συνάντησης και οι καθηγητές που θα παρακολουθήσουν την επιμόρφωση.

Παρακαλώ όπως ενημερώσετε σχετικά τους εμπλεκόμενους καθηγητές Αγγλικών και Γαλλικών του σχολείου σας.

Εγκύκλιος και παραρτήματα