Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου στα πλαίσια της συμμετοχής του στο ευρωπαϊκό έργο CyberEthics III του ευρωπαϊκού προγράμματος Safer Internet, προκηρύσσει διαγωνισμό για μαθητές Γυμνασίων, Λυκείων και Τεχνικών Σχολών για την ανάπτυξη σύντομου βίντεο για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου με θέμα «Ανακαλύψτε τον ψηφιακό κόσμο μαζί… με ασφάλεια! (Discover the digital world together...safely!)». Το θέμα αυτό έχει καθοριστεί από την κεντρική ευρωπαϊκή επιτροπή InSafe ως το θέμα της Διεθνούς Ημέρας για την Ασφαλή χρήση του διαδικτύου για το 2012 (7 Φεβρουαρίου 2012).

Τα βίντεο που θα επιλεγούν θα προβάλλονται κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων για την Ασφαλή Χρήση του διαδικτύου και θα τυγχάνουν αξιοποίησης για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Τα σχολεία που ενδιαφέρονται μπορούν να υποβάλουν τη συμμετοχή τους μέχρι τις 19 Δεκεμβρίου 2011, ημέρα Δευτέρα, μέχρι τις 8:00 π.μ. στη σελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.e-epimorfosi.ac.cy στις ανακοινώσεις, αποστέλλοντας το βίντεο σε αρχείο μορφής .wmv, .flv ή .mp4 και το συνημμένο έντυπο υποβολής συμμετοχής.

Το βίντεο μπορεί να απευθύνεται σε παιδιά, εφήβους, ενήλικες και η διάρκειά του δεν μπορεί να ξεπερνά τα 3 λεπτά. Στο βίντεο πρέπει να αναγράφονται οι συντελεστές, το σχολείο και τα στοιχεία του διαγωνισμού.

Κάθε σχολείο δικαιούται να υποβάλει στο διαγωνισμό περισσότερες από μία συμμετοχές. Κάθε ομάδα συμμετοχής θα αποτελείται από ένα υπεύθυνο καθηγητή και μέγιστο αριθμό μαθητών τρεις.

Η αξιολόγηση των συμμετοχών θα γίνει από πενταμελή επιτροπή στην οποία θα συμμετέχει 1 εκπρόσωπος του ΠΙ, 1 εκπρόσωπος της Μέσης Εκπαίδευσης, 1 εκπρόσωπος της Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και 2 εκπρόσωποι των εταίρων του ΠΙ στο έργο αυτό (1 από το CNTI και 1 από τη CYTA).

Θα επιλεγούν οι 3 καλύτερες συμμετοχές οι οποίες θα πάρουν ως βραβείο από ένα netbook. Τα βραβεία παραχωρεί η CYTA. Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν τέλος Ιανουαρίου 2012.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας για το διαγωνισμό και όπως υποστηρίξετε την προσπάθεια αυτή. Σας ευχαριστώ για τη συνεργασία σας.

Έντυπο Υποβολής Συμμετοχής