Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, παρακαλώ όπως ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας ότι για την εφαρμογή των νέων Α.Π., εκτός από τα υφιστάμενα σχολικά εγχειρίδια ή μέσα διδασκαλίας, τα οποία το Υπουργείο έχει ήδη αποστείλει στα σχολεία, έχει ετοιμαστεί και επιπρόσθετο διδακτικό υλικό το οποίο έχει αναρτηθεί, ανά γνωστικό αντικείμενο και βαθμίδα εκπαίδευσης, στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη διεύθυνση www.nap.pi.ac.cy .

Επιπρόσθετα, για όσα γνωστικά αντικείμενα κρίθηκε αναγκαίο, ετοιμάστηκαν «Οδηγοί Εκπαιδευτικού» με στόχο την παροχή πληροφοριών και ιδεών προς τους εκπαιδευτικούς ως προς τον τρόπο χρήσης του συνόλου του υλικού που έχουν στη διάθεσή τους για κάθε γνωστικό αντικείμενο. Οι «Οδηγοί», ανά γνωστικό αντικείμενο και βαθμίδα, είναι επίσης αναρτημένοι στην πιο πάνω ιστοσελίδα.

Στην πιο πάνω ιστοσελίδα, οι εκπαιδευτικοί, μπορούν επίσης, να βρουν το Πλαίσιο Αρχών των νέων Α.Π., τα Προγράμματα Σπουδών των διαφόρων γνωστικών αντικειμένων και επιμορφωτικό υλικό (επιστημονικά άρθρα, παρουσιάσεις, κ.λπ.) σχετικά με τη φιλοσοφία των νέων Α.Π., τις παιδαγωγικές προσεγγίσεις των διαφόρων μαθημάτων, τις διδακτικές προσεγγίσεις, κτλ.