Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με το Γραφείο Διαμόρφωσης Αναλυτικών Προγραμμάτων και τις αρμόδιες Διευθύνσεις του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού συνεχίζει, και την παρούσα σχολική χρονιά, το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τους Μάχιμους Εκπαιδευτικούς στο πλαίσιο της εισαγωγής των Νέων Αναλυτικών Προγραμμάτων. Στο Πρόγραμμα αναμένεται να λάβουν μέρος ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε:

• Δημόσια νηπιαγωγεία
  • Κοινοτικά νηπιαγωγεία
  • Ιδιωτικά νηπιαγωγεία (μόνο οι εκπαιδευτικοί που είναι πτυχιούχοι και εργάζονται στα εγκεκριμένα από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού τμήματα).

Η Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών αποτελείται από την Κεντρική Επιμόρφωση, η οποία προσφέρεται με τη μορφή Σεμιναρίων σε μεγάλες ομάδες εκπαιδευομένων και τη Μερική Επιμόρφωση-Στήριξη στις σχολικές μονάδες, η οποία προσφέρεται με τη μορφή βιωματικών εργαστηρίων σε μικρές ομάδες. Η Κεντρική Επιμόρφωση του Προγράμματος για τους Μάχιμους Εκπαιδευτικούς αρχίζει στις 7 Νοεμβρίου 2011.

Η Επιμόρφωση προσφέρεται σε εργάσιμο χρόνο (08:30π.μ. - 1:00μ.μ.) και καλύπτει πέντε προγράμματα: δύο που αφορούν τομείς ανάπτυξης και τρία που αφορούν γνωστικά αντικείμενα. Οι τομείς ανάπτυξης περιλαμβάνουν την Προσωπική και Κοινωνική Συνειδητοποίηση και τη Συναισθηματική Ισορροπία. Τα γνωστικά αντικείμενα περιλαμβάνουν Κοινωνικές Σπουδές, Μαθηματικά/Φυσικές Επιστήμες και Μουσική. Όλες οι πληροφορίες που αφορούν στις ημερομηνίες, τις αίθουσες διεξαγωγής και το ωράριο κάθε Προγράμματος Επιμόρφωσης θα περιλαμβάνονται στην ηλεκτρονική Δήλωση Συμμετοχής.

Κάθε εκπαιδευτικός συμμετέχει ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑ από τα πέντε Προγράμματα Επιμόρφωσης, κατόπιν συνεννόησης με το υπόλοιπο προσωπικό και τη Διεύθυνση του σχολείου του. Παρακαλείστε να ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και στη συνέχεια να δηλώσετε τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι θα συμμετέχουν στο κάθε Πρόγραμμα.

Για την καλύτερη εφαρμογή των Προγραμμάτων της Επιμόρφωσης και την ομαλότερη λειτουργία των σχολείων, οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε κοινοτικά νηπιαγωγεία θα συμπεριληφθούν στο προσωπικό του δημόσιου νηπιαγωγείου, με το οποίο συστεγάζονται ή του πλησιέστερου προς αυτό. Επομένως, η Διεύθυνση του Δημόσιου σχολείου καλείται να ενημερώσει και τους εκπαιδευτικούς των κοινοτικών τμημάτων και στη συνέχεια να ορίσει και να δηλώσει το πρόγραμμα το οποίο θα παρακολουθήσει η κάθε νηπιαγωγός, τόσο από το Δημόσιο Νηπιαγωγείο όσο και από το Κοινοτικό .

Περαιτέρω η Διεύθυνση κάθε Δημόσιου σχολείου να προβεί στις ακόλουθες διευθετήσεις:

Α) Εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε μονοθέσια νηπιαγωγεία, στα οποία ο διδακτικός τους χρόνος συμπληρώνεται από την ίδια εκπαιδευτικό (νηπιαγωγοί μονοθέσιων και περιπατητικές), θα πρέπει να συνεννοηθούν, ώστε να μη δηλώσουν συμμετοχή στο ίδιο Πρόγραμμα Eπιμόρφωσης.

Β) Εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε διθέσια, τριθέσια ή τετραθέσια νηπιαγωγεία (ο αριθμός να υπολογίζεται με τη Βοηθό Διευθύντρια/Διευθύντρια του σχολείου) θα πρέπει να επιλέξουν διαφορετικό Πρόγραμμα Eπιμόρφωσης.

Γ) Εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε πενταθέσια, εξαθέσια, εφταθέσια και οκταθέσια νηπιαγωγεία (ο αριθμός να υπολογίζεται με τη Διευθύντρια του σχολείου) θα μπορούν να επιλέγουν το ίδιο πρόγραμμα Eπιμόρφωσης (μέχρι δύο νηπιαγωγοί), νοουμένου ότι έχουν καλυφτεί, στο ίδιο σχολείο, όλα τα Προγράμματα Επιμόρφωσης.

Δ) Εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε εννιαθέσια νηπιαγωγεία και πάνω (ο αριθμός να υπολογίζεται με τη Διευθύντρια του σχολείου) θα μπορούν να επιλέγουν το ίδιο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης (2-3 νηπιαγωγοί), νοουμένου ότι έχουν καλυφτεί όλα τα Προγράμματα Eπιμόρφωσης, στο ίδιο σχολείο.

Αναφορικά με τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία θα συμμετέχουν με τις πιο κάτω προϋποθέσεις: α) να κατέχουν πτυχίο νηπιαγωγού β) να εργάζονται σε εγκεκριμένα από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού τμήματα. Προτρέπονται οι διευθύνσεις των ιδιωτικών νηπιαγωγείων, σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται στα εγκεκριμένα τμήματα τους είναι περισσότεροι από ένας, όπως ακολουθήσουν τις οδηγίες που αναφέρονται πιο πάνω για τα δημόσια νηπιαγωγεία.

Η Δήλωση Συμμετοχής για τις εκπαιδευτικούς που θα λάβουν μέρος στην Επιμόρφωση, υποβάλλεται, με ευθύνη της Διευθύντριας κάθε σχολικής μονάδας, ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου,   στον χώρο των ανακοινώσεων με τον τίτλο Επιμόρφωση Μάχιμων Εκπαιδευτικών Προσχολικής Εκπαίδευσης στα Νέα Αναλυτικά Προγράμματα 2011-2012. Για την ηλεκτρονική υποβολή τα δημόσια νηπιαγωγεία να χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου και τα ιδιωτικά τον κωδικό που έχει αποσταλεί ταχυδρομικώς για τους σκοπούς της επιμόρφωσης. Για βοήθεια με τον κωδικό σας μπορείτε να επικοινωνείτε με την κα Γαβριέλα Φλουρή, στο τηλέφωνο 22402482. Δηλώσεις γίνονται δεκτές από τις 20 Οκτωβρίου 2011 μέχρι και τις 31 Οκτωβρίου 2011.

Κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής Δήλωσης Συμμετοχής, οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν πρόσβαση στο Πρόγραμμα της Επιμόρφωσης, ανά Πρόγραμμα Eπιμόρφωσης, της επαρχίας στην οποία ανήκει η σχολική τους μονάδα. Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, το οποίο έχει την ευθύνη υλοποίησης της επιμόρφωσης για τα νέα Αναλυτικά Προγράμματα, δεν θα δεχθεί καμία αίτηση αλλαγής της επαρχίας επιμόρφωσης.

Σημειώνεται πως λόγω του μεγάλου αριθμού εκπαιδευτικών που θα συμμετέχουν στα Προγράμματα, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία Δήλωσης Συμμετοχής.

Οδηγίες για ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Για βοήθεια στην ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων μπορείτε να επικοινωνείτε με την κα Ήβη Γεωργίου, στο τηλέφωνο 22402370.

Ηλεκτρονική Δήλωση Συμμετοχής