Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια των ταυτάριθμων εγκυκλίων (Π.Ι ημερ. 19 Οκτωβρίου, 4 και 17 Νοεμβρίου 2011), σας ενημερώνουμε ότι το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τους Μάχιμους Εκπαιδευτικούς Προσχολικής Εκπαίδευσης θα υλοποιηθεί σε απογευματινό χρόνο (3:30-6:00) και θα είναι σε προαιρετική βάση. Η επιμόρφωση που θα προσφερθεί θα καλύψει 2 τομείς ανάπτυξης και 3 γνωστικά αντικείμενα ως εξής: Προσωπική και Κοινωνική Συνειδητοποίηση, Συναισθηματική Ισορροπία, Κοινωνικές Σπουδές, Μαθηματικά/Φυσικές Επιστήμες και Μουσική Αγωγή. Κάθε σεμινάριο θα ολοκληρωθεί σε τέσσερις συναντήσεις. Κάθε εκπαιδευτικός θα μπορεί να παρακολουθήσει περισσότερα από ένα σεμινάρια. Το πρόγραμμα των συναντήσεων με τα θέματα, τις ημερομηνίες και τον χώρο διεξαγωγής τους επισυνάπτεται.

Η δήλωση συμμετοχής για τους εκπαιδευτικούς που θα λάβουν μέρος στο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης θα πρέπει να υποβληθεί ατομικά μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy), από τις 28 Νοεμβρίου μέχρι την 1η Δεκεμβρίου. Σε περίπτωση που δεν συμπληρωθεί ικανοποιητικός αριθμός συμμετοχών το Π.Ι. δεν θα προσφέρει το συγκεκριμένο σεμινάριο. Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων σε κάθε πρόγραμμα θεωρείται το 40.

Μετά την ολοκλήρωση των συναντήσεων του κάθε σεμιναρίου θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Διευκρινίζεται ότι όσοι εκπαιδευτικοί έχουν ήδη δηλώσει συμμετοχή στα Σεμινάρια Επιμόρφωσης που θα πραγματοποιούνταν σε πρωινό χρόνο, θα πρέπει να δηλώσουν εκ νέου το/τα σεμινάριο/α που θέλουν να παρακολουθήσουν.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε για τα πιο πάνω όλες τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Πρόγραμμα σεμιναρίων

Ηλεκτρονική δήλωση συμμετοχής