Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας (ΙΠΕ), σε συνεργασία με το Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας και Αξιολόγησης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, προκηρύσσουν τους Διαγωνισμούς «Μαθητές στην Έρευνα – ΜΕΡΑ 2010 - 2011» και «Τεχνολογία και Καινοτομία στην Εκπαίδευση - ΤΕΚΕ 2010 - 2011» που εντάσσονται μέσα στα πλαίσια του Προγράμματος «Καλλιέργεια Ερευνητικής και Καινοτομικής Κουλτούρας» του ΙΠΕ.

Κεντρικός σκοπός των Διαγωνισμών είναι η επαφή των μαθητών που φοιτούν σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τόσο του δημόσιου όσο και του ιδιωτικού τομέα και των εκπαιδευτικών τους, με τις επιστημονικές ερευνητικές διαδικασίες. Μέσα από τους Διαγωνισμούς επιδιώκεται η ανάπτυξη μιας πρώτης επαφής των μαθητών με την έρευνα, την καινοτομία, την τεχνολογία καθώς και η διέγερση της πρωτοτυπίας, δημιουργικότητας
και εφευρετικότητάς τους.

Στους Διαγωνισμούς μπορούν να συμμετέχουν ομάδες από μαθητές και εκπαιδευτικούς, οι οποίες εκπονούν ερευνητικές εργασίες (Διαγωνισμός «ΜΕΡΑ») ή υλοποιούν ερευνητικές - καινοτομικές κατασκευές (Διαγωνισμός «ΤΕΚΕ»).

Στα πλαίσια προώθησης των Διαγωνισμών θα πραγματοποιηθούν τέσσερις Επαρχιακές Ενημερωτικές Συναντήσεις για τους Εκπαιδευτικούς και τους Διευθυντές Σχολείων για τους εν λόγω Διαγωνισμούς. Για τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς των επαρχιών Λάρνακας και Αμμοχώστου η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 1 Νοεμβρίου 2010 μεταξύ 11.00-13.00, στο Λύκειο Αραδίππου. Για τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς της επαρχίας Λεμεσού η συνάντηση θα διεξαχθεί την Τρίτη, 2 Νοεμβρίου 2010 και ώρα: 11.00-13.00, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Λεμεσού. Για τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς της επαρχίας Πάφου η συνάντηση θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 3 Νοεμβρίου 2010 και ώρα: 11.00-13.00 στην Τεχνική Σχολή Πάφου και τέλος για τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς της επαρχίας Λευκωσίας η Εκδήλωση θα διεξαχθεί την Παρασκευή, 5 Νοεμβρίου 2010 και ώρα: 11.00 -13.00 στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Λευκωσίας.

Θεωρούμε ότι η παρουσία των εκπαιδευτικών και των Διευθυντών Σχολείων στις Εκδηλώσεις είναι σημαντική γιατί θα έχουν την ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήματα και ναπληροφορηθούν για την καλύτερη δυνατή συμμετοχή τους στους Διαγωνισμούς, για να μπορέσουν να υποβάλουν Δηλώσεις Συμμετοχής και Ερευνητικές Προτάσεις αλλά και για να υλοποιήσουν στη συνέχεια τις Ερευνητικές Εργασίες, Τεχνικές Μελέτες και Κατασκευές.