Tο Ερευνητικό Κέντρο SYNTHESIS Center for Research and Education σάς προσκαλεί να υποβάλετε ενδιαφέρον για συμμετοχή στην υλοποίηση του ευρωπαϊκού εκπαιδευτικού έργου NEW ABC, βασικός στόχος του οποίου είναι να συνδημιουργήσει με εκπαιδευτικούς και μαθητές/μαθήτριες με μεταναστευτική βιογραφία, πιλοτικές δράσεις που θα βοηθήσουν τους τελευταίους/τις τελευταίες να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις της ένταξής τους στις τοπικές κοινότητες. Το συγκεκριμένο έργο υλοποιείται με τη συμμετοχή 14 ευρωπαϊκών πανεπιστημίων και οργανισμών, υπό την εποπτεία του Πανεπιστημίου της Μπολόνια, στα πλαίσια του προγράμματος «Ορίζοντας 2020» της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Φορέας υλοποίησης στην Κύπρο είναι το Ερευνητικό Κέντρο SYNTHESIS Center for Research and Education, το οποίο τα τελευταία 15 χρόνια υλοποιεί ερευνητικά και εκπαιδευτικά έργα με επίκεντρο την κοινωνική ενσωμάτωση και εκπαιδευτική καινοτομία.

Κατά την πρώτη πιλοτική φάση του προγράμματος (Νοέμβριος 2021 – Μάιος 2022), όσοι/όσες εκπαιδευτικοί υποβάλουν ενδιαφέρον συμμετοχής, θα κληθούν να συμμετάσχουν σε ένα (1) διαδραστικό εργαστήρι, στο οποίο θα εκπαιδευτούν στη μεθοδολογία της εκπαιδευτικής έρευνας δράσης και, με το σύνολο της τάξης τους, θα αναπτύξουν μια δράση κάτω από τη θεματική ομπρέλα «Οι περιπέτειες του μικρού πρίγκιπα στον κόσμο: συνδημιουργία δράσεων για την οικοδόμηση ουσιαστικών σχέσεων με το σχολείο και την κοινότητα για τον μετριασμό του τραύματος και την οικοδόμηση ανθεκτικότητας».

Είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι το ίδιο διαδραστικό εργαστήρι θα πραγματοποιηθεί στις 5 μεγάλες επαρχίες της Κύπρου (Λευκωσία, Λεμεσό, Λάρνακα, Πάφο, και Αμμόχωστο), και ευκαιρία συμμετοχής θα έχουν συνολικά 50 εκπαιδευτικοί (10 εκπαιδευτικοί ανά εργαστήρι), καθώς επιθυμούμε την όσο μεγαλύτερη δυνατή εμπλοκή εκπαιδευτικών στο έργο.

Το ίδιο μοντέλο συμμετοχικής δράσης θα λάβει χώρα και στη δεύτερη φάση των πιλοτικών δράσεων (Μάρτιος 2023-Φεβρουάριος 2024), όπου οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί θα κληθούν να αναπαραγάγουν δράσεις που θα έχουν ήδη αναπτυχθεί από σχολεία της πόλης Μπολόνια, Ιταλία, υπό τη θεματική ομπρέλα «Σχολικός Διαγωνισμός: Το σχολείο μου. Τα παιδιά ως φορείς χάραξης πολιτικών (policy-makers)».

Καθόλη τη διάρκεια ανάπτυξης των δράσεων, οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί θα έχουν τη στήριξη των εκπαιδευτριών του φορέα υλοποίησης και των τοπικών κοινοτήτων ή/και δήμων στους οποίους εδράζονται.

Κάθε πιλοτικό πρόγραμμα αποτελεί απάντηση σε τοπικά προσδιορισμένες ανάγκες που καθορίζονται από συγκεκριμένες γλωσσικές, πολιτισμικές, κοινωνικές και συναισθηματικές προκλήσεις που αντιμετωπίζουν τα παιδιά και οι νέοι με μεταναστευτική βιογραφία κατά τις επαφές τους με άλλα παιδιά/νέους και τις κοινότητες στις οποίες ζουν. Με την υιοθέτηση αυτών των πρακτικών, στόχος μας είναι η συνδρομή στη χάραξη αποτελεσματικότερων πολιτικών σε τοπικό, εθνικό και διεθνές επίπεδο στους τομείς της εκπαίδευσης και ένταξης.

Η συμμετοχή στο έργο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, ενώ προτεραιότητα θα δοθεί σε εκπαιδευτικούς, οι οποίοι καλούνται να δουλέψουν με παιδιά με μεταναστευτική βιογραφία κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων θα τηρούνται όλα τα απαραίτητα υγιειονομικά πρωτόκολλα.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετέχουν στις δράσεις του ευρωπαϊκού εκπαιδευτικού έργου NEW ABC θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στο Ερευνητικό Κέντρο SYNTHESIS Center for Research and Education σε αυτόν τον σύνδεσμο, μέχρι τις 29 Οκτωβρίου 2021. Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης.