SeBI

Τι είναι το SeBI;

Το «SeBI: Διασφάλιση του συμφέροντος του παιδιού στην εκπαιδευτική διοίκηση»  είναι ένα τριετές ευρωπαϊκό πρόγραμμα (αρ. αναφοράς 612177-EPP-1-2019-1-CY-EPPKA3-IPI-SOC-IN) που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, μέσω κονδυλίων του «Erasmus+: Υποστήριξη μεταρρυθμιστικών πολιτικών – Βασική Δράση 3: Κοινωνική ένταξη και κοινές αξίες: η συμβολή στο πεδίο εκπαίδευσης και κατάρτισης».

Η κύρια έννοια γύρω από την οποία διαμορφώνεται το έργο είναι η διασφάλιση του συμφέροντος του παιδιού, έννοια-αρχή που έχει χρησιμοποιηθεί σε διάφορα διεθνή έγγραφα για τα ανθρώπινα δικαιώματα, ιδίως στη Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για τα Δικαιώματα του Παιδιού του 1989.

Στο πλαίσιο αυτό, βασικός σκοπός του έργου SeBI είναι ο εντοπισμός των βασικών προκλήσεων που αντιμετωπίζουν τα εκπαιδευτικά συστήματα στον τομέα του προσδιορισμού του συμφέροντος του παιδιού και η προώθηση μεθόδων, εργαλείων και διαδικασιών για τεκμηριωμένη χάραξη πολιτικής και διαμόρφωση εκπαιδευτικού υλικού που θα υποστηρίζει την ηγεσία των σχολείων, τους/τις εκπαιδευτικούς και τους/τις υπεύθυνους/υπεύθυνες χάραξης πολιτικής. Πιο συγκεκριμένα, το έργο στοχεύει να αναπτύξει μεθόδους και εργαλεία που θα ενισχύσουν τη συνεργασία, την επικοινωνία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών αλλά και την επιμόρφωση εκπαιδευτικών για τη διαμόρφωση βιώσιμων Σχεδίων Έρευνας-Δράσης (Action research plan) για την προώθηση του βέλτιστου συμφέροντος του παιδιού.

Εταίροι του έργου SEBI από 5 Ευρωπαϊκές χώρες

ucy Συντονιστής έργου
University of Cyprus,
Cyprus