Το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας (ΥΠΠΑΝ), μέσω του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (ΠΙ), στο πλαίσιο υλοποίησης της Εθνικής Στρατηγικής για την Πρόληψη και Διαχείριση της Βίας στο Σχολείο, προβαίνει σε ανοικτή πρόσκληση υποβολής Προγραμμάτων που άπτονται θεμάτων σχετικών με την πρόληψη και διαχείριση της βίας στο σχολείο, όπως φαίνονται πιο κάτω:

• Πρόληψη και Διαχείριση Σχολικού Εκφοβισμού
  • Πρόληψη και Διαχείριση Σχολικών Συγκρούσεων
  • Πρόληψη και Διαχείριση Παραβατικών Συμπεριφορών
  • Πρόληψη και Διαχείριση Ρατσιστικών Συμπεριφορών
  • Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση
  • Αποδοχή και διαχείριση διαφορετικότητας και διαπολιτισμικότητας
  • Συναισθηματική εκπαίδευση και αυτοεκτίμηση
  • Δικαιώματα και υποχρεώσεις
  • Πρόληψη της Χρήσης και Διάδοσης Εξαρτησιογόνων ουσιών (αλκοόλ, ουσίες, τυχερά παιχνίδια)
  • Ασφάλεια στο διαδίκτυο
  • Θετική Ψυχολογία
  • Ενίσχυση και Βελτίωση Κοινωνικού Εαυτού

Σκοπός της πρόσκλησης είναι η ενημέρωση του ΥΠΠΑΝ για τα Προγράμματα που προσφέρουν διάφοροι φορείς ή άτομα, για τα συγκεκριμένα θέματα, προκειμένου να γίνει χαρτογράφηση των διαφόρων επιλογών που υπάρχουν.

Διευκρινίζεται ότι αυτή η πρόσκληση δεν αντικαθιστά τη διαδικασία που είναι ήδη καθορισμένη από τις Διευθύνσεις και Υπηρεσίες του ΥΠΠΑΝ για την αξιολόγηση Προγραμμάτων και η οποία πρέπει να τηρείται.

Οι φορείς ή τα άτομα που ενδιαφέρονται, καλούνται να υποβάλουν τα Προγράμματά τους μέσα από τον πιο κάτω ηλεκτρικό σύνδεσμο:

Αναφέρεται ότι αρχικά θα ζητηθεί να γίνει είσοδος μέσω προσωπικού λογαριασμού Google.

Η υποβολή των προγραμμάτων θα μπορεί να γίνεται από τις 15 Ιανουαρίου 2021 μέχρι και τις 11 Μαρτίου 2021.

Για διευκρινήσεις μπορείτε να επικοινωνείτε με το Παρατηρητήριο για τη Βία στο Σχολείο (ΠΑ.ΒΙ.Σ.), (Γιώτα Παναγιώτου, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , τηλ. 22402464 και Μαργαρίτα Κυριάκου-Πόποβιτς, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , τηλ. 22402358).