Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια προηγούμενης ταυτάριθμης εγκυκλίου (ημερ. 27/4/2020), σας υπενθυμίζουμε ότι ο Κυπριακός Σύνδεσμος Παιδικού Νεανικού Βιβλίου (ΚΣΠΝΒ) και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (ΠΙ), υλοποιούν από κοινού πρόγραμμα με τίτλο: «Οι Συγγραφείς Γράφουν και τα Παιδιά Εικονογραφούν μικρές Ιστορίες Ελπίδας και Δύναμης με αφορμή τον Κορωνοϊό». Στο πρόγραμμα αυτό οι συγγραφείς θα γράψουν ιστορίες εμπνευσμένες από την πανδημία του Κορωνοϊού και τον εγκλεισμό και οι μαθητές/τριες των σχολείων μας θα εικονογραφήσουν τις ιστορίες αυτές.

Όπως έχουμε ήδη αναφέρει, οι ιστορίες των συγγραφέων του ΚΣΠΝΒ θα αναρτηθούν στις ιστοσελίδες του ΚΣΠΝΒ (www.cybby.org) και του ΠΙ (www.pi.ac.cy) στις 15 Μαΐου 2020, ώστε να έχουν πρόσβαση σε αυτές όλα τα σχολεία και οι μαθητές/μαθήτριες των δημόσιων και ιδιωτικών Σχολείων Δημοτικής Εκπαίδευσης, καθώς και οι μαθητές/τριες των Γυμνασίων.

Τα έργα που θα φτιάξουν οι μαθητές/τριες, μπορούν να ακολουθήσουν ελεύθερη τεχνοτροπία και να υποβάλλονται σε ηλεκτρονική μορφή (JPEG, υψηλής ευκρίνειας, μεγαλύτερης από 300 dpi) στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. . Αναφέρεται, ακόμη, ότι τα καλύτερα έργα θα αποσταλούν στη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα, IBBY, με σκοπό τη συμμετοχή των έργων των παιδιών σε διεθνή διαγωνισμό και έπειτα σε σχετικές ψηφιακές εκθέσεις (National Children's Library και Future network www.k618.cn), αλλά και σε φυσικές εκθέσεις στην Κίνα.

Παρακαλούμε πολύ για τις ενέργειές σας.