release

Πλαίσιο: Life Long LearningProject, Multilateral Projects, networks, aacompanying measures and studies

Κωδικός: 521386-LLP-1-2011-1-CY-KA1-KA1ECETA1

Έναρξη: 1/3/2012

Λήξη: 2/1/2013

Προϋπολογισμός: € 156.421

Άτομα Επικοινωνίας:
Αθηνά Mιχαηλίδου
Λεύκιος Νεοφύτου
Σταυρούλα Βαλιαντή

Ιστοσελίδα έργου: https://www.ucy.ac.cy/release/en/the-programme

Το σχέδιο RELEASE αποτελεί προσπάθεια να αξιολογηθεί ο χαρακτήρας διά βίου μάθησης του προγράμματος ενδοϋπηρεσιακής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στην Κύπρο, χρησιμοποιώντας ως βάση τις παραπάνω κατηγορίες και αντλώντας κριτήρια από τη μεταανάλυση ερευνών που έχουν γίνει με το θέμα αυτό. Το σχέδιο προσπαθεί επίσης να εμπλέξει τα διευθυντικά στελέχη και τους / τις εκπαιδευτικούς σχολείων της Κύπρου στη χρήση πρακτικών διαλόγου και αναστοχασμού στο επίπεδο του σχολείου, στα πλαίσια σειράς σεμιναρίων και επιμορφωτικών συναντήσεων ως βασικά στοιχεία για τη δια βίου μάθηση.

Η εμπλοκή των εκπαιδευτικών, των διευθυντικών στελεχών των σχολείων, καθώς επίσης και ατόμων τα οποία λαμβάνουν αποφάσεις σε σχέση με την ενδοϋπηρεσιακή επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε ομάδες συζήτησης και η λειτουργία ηλεκτρονικής πλατφόρμας για επιμόρφωση των εκπαιδευτικών ως στόχο έχουν να θέσουν τη δια βίου μάθηση στο επίκεντρο του διαλόγου για την ενδοϋπηρεσιακή επιμόρφωση των εκπαιδευτικών τόσο σε επίπεδο συλλογικών αποφάσεων, όσο και στο επίπεδο αποφάσεων που λαμβάνονται στο σχολείο από τους / τις εκπαιδευτικούς ως άτομα και από τα διευθυντικά στελέχη των σχολείων.

Εταίροι: Πανεπιστήμιο Κύπρου  και Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου