Συντονισμός Προγράμματος:

Μάθημα ανοικτής πρόσβασης

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΓΟΝΕΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΧΡΗΣΙΜΟ ΥΛΙΚΟ - ΒΙΒΛΙΑ - ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΑ

• Το λογισμικό Quizlet (Λειτουργία, Δημιουργία ενοτήτων, Παιδαγωγική Αξιοποίηση, Δημιουργία ηλεκτρονικής τάξης)
  • Ιστοσελίδα και πλατφόρμα του Έργου HOPEFUL. Περίεχει σενάρια διδασκαλίας της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας για μαθητές και μαθήτριες Μέσης Εκπαίδευσης, επίπεδο ελληνομάθειας Β1+
  • Πρόγραμμα iLearnGreek για μαθήματα ελληνικών με παιγνιώδεις δραστηριότητες για παιδιά δημοτικής και μέσης εκπαίδευσης από το επίπεδο ελληνομάθειας Α1 μέχρι το Β2.
  • Πρόγραμμα εκμάθησης ελληνικών και παροχής υπηρεσιών διαμεσολάβησης σε Ανήλικους Υπηκόους Τρίτων Χωρών Γεια χαρά!. Παιγνίδια που μπορούν να αξιοποιηθούν στη διάρκεια του γλωσσικού μαθήματος αλλά και αυτόνομα από τα παιδιά για να μάθουν ελληνικά παίζοντας.
  • Ηλεκτρονική Πλατφόρμα PALM για εκπαιδευτικούς ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ (αυθεντικά πολυτροπικά κείμενα και δραστηριότητες για διδασκαλία και εκμάθηση της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας)
  • "Το βαλιτσάκι" (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Ενότητες αρχάριου επιπέδου με μεταφράσεις στα αραβικά)
  • Βιβλία "Γεια σας" (Πανεπιστήμιο Αθηνών. Βιβλία μαθητή και βιβλία δασκάλου: Α1 επίπεδο: Γεια σας 1 και Γεια σας 2, Α2 επίπεδο: Γεια σας 3 και Γεια σας 4)
  • Πύλη Ηλεκτρονικής Μάθησης - Συνοδευτικά με τα βιβλία "Μαργαρίτα" (Ε.ΔΙΑ.Μ.ΜΕ, Πανεπιστήμιο Κρήτης: διαδραστικές ασκήσεις, ηλεκτρονικά παιχνίδια για κάθε επίπεδο γλωσσομάθειας. Δημιουργήστε κωδικούς (πατήστε δεξιά κάτω στην οθόνη "Εγγραφή" και επικοινωνήστε με τη Γραμματεία του Ε.ΔΙΑ.Μ.ΜΕ: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ). Συνοδεύεται από τον Οδηγό Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας του Ε.ΔΙΑ.Μ.Ε.
  • Βιβλίο "Γέφυρες" (Οδηγός δίγλωσσης υποστήριξης προσφύγων - για μεγαλύτερα παιδιά και ενήλικες, με μεταφράσεις στα αραβικά, Κέντρο Ανάπτυξης Εκπαιδευτικής Πολιτικής)

ΛΕΞΙΚΑ

• Λεξικό της Νεοελληνικής Γλώσσας - Δ΄-Στ΄ Δημοτικού (Για φυσικούς ομιλητές/ομιλήτριες. Περιέχει ορισμούς λέξεων και παραδείγματα χρήσης. Χρήσιμο για την κατασκευή λεξιλογικών ασκήσεων για τη διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στη Μέση Εκπαίδευση)

ΤΕΣΤ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ