Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (ΠΙ) ανακοινώνει ότι διοργανώνει πρόγραμμα παροχής στήριξης σε σχολική βάση σε εκπαιδευτικούς που εμπλέκονται σε Προγράμματα Επιμόρφωσης που αφορούν θέματα Εκπαιδευτικής Εφαρμογής των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας και επιθυμούν να αναλάβουν το ρόλο του πυρήνα για την εκπαιδευτική εφαρμογή των ΤΠΕ στη σχολική τους μονάδα.

Το πρόγραμμα στοχεύει στην αξιοποίηση εκπαιδευτικών – επιμορφωτών, που προέκυψαν μέσα από διάφορα Προγράμματα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, για προώθηση στη σχολική τους μονάδα της ενσωμάτωσης των ΤΠΕ με στόχο την ενδυνάμωση των διαδικασιών μάθησης. Αντίστοιχο Πρόγραμμα εκπαιδευτικών – επιμορφωτών στη σχολική μονάδα υλοποιείται από το φθινόπωρο του 2008 για τη Μέση Γενική και Μέση Τεχνική Εκπαίδευση.

Οι εκπαιδευτικοί που θα δηλώσουν συμμετοχή στο παρόν Πρόγραμμα, το οποίο θα είναι τριετές, θα αναλάβουν τη δέσμευση να πραγματοποιήσουν σχέδιο δράσης με επιμορφωτικές δραστηριότητες για τα μέλη του προσωπικού της σχολικής τους μονάδας με θέμα την ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία. Για τη σχολική χρονιά 2009-10 θα πραγματοποιηθούν τρεις επιμορφωτικές δράσεις μέχρι τις 11 Δεκεμβρίου 2009 και πέντε
κατά την περίοδο Ιανουαρίου – Ιουνίου 2010 (βλ. Παράρτημα 1). Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο θα στηρίξει τους εκπαιδευτικούς – πυρήνες ως ακολούθως:

α) θα θέσει στη διάθεσή τους εξοπλισμό (ένα φορητό ηλεκτρονικό υπολογιστή και ένα βιντεοπροβολέα) με όρους χρησιδανεισμού (συμφωνία χρήσης με ΠΙ) για τρία χρόνια με δυνατότητα ανανέωσης.

β) θα παρέχει τεχνική στήριξη με επιτόπου επισκέψεις από τεχνικό προσωπικό πριν και κατά τη διεξαγωγή των δειγματικών μαθημάτων (σύνολο τριών επισκέψεων μέχρι τις 11 Δεκεμβρίου 2009).

γ) θα παρέχει παιδαγωγική στήριξη από λειτουργούς του Π.Ι.

δ) θα τους εφοδιάσει με επιμορφωτικό υποστηρικτικό υλικό το οποίο αναπτύχθηκε από το Π.Ι.

Στην παρούσα φάση θα επιλεγούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα 50 εκπαιδευτικοί που είναι τοποθετημένοι σε σχολείο και πληρούν ένα τουλάχιστον από τα πιο κάτω:

• Έχουν παρακολουθήσει το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Επιμορφωτών Δημοτικής Εκπαίδευσης σε θέματα Εκπαιδευτικής Εφαρμογής της Πληροφορικής (Π5)

• Έχουν παρακολουθήσει το Πρόγραμμα Ανασκόπησης Βασικών Δεξιοτήτων και Εκπαιδευτικής Εφαρμογής της Πληροφορικής (Π4)

• Έχουν συμμετάσχει στις Ομάδες Εργασίας για ανάπτυξη επιμορφωτικού υλικού

• Έχουν συμμετάσχει στην ομάδα επιμόρφωσης του Π.Ι. σε θέματα ΤΠΕ

Σημειώνεται ότι μετά την ολοκλήρωση του Προγράμματος, αναμένεται από τους εκπαιδευτικούς που θα έχουν λάβει μέρος, να συνεχίσουν τις ενέργειές τους για προώθηση των στόχων του ΠΙ για αξιοποίηση των ΤΠΕ είτε ως πυρήνες στη σχολική τους μονάδα είτε μέσω της συμμετοχής τους σε διάφορες ομάδες εργασίας που κατά καιρούς δημιουργεί το Π.Ι.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας για το παρόν Πρόγραμμα. Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετέχουν θα πρέπει να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους, συμπληρώνοντας ηλεκτρονικά τη δήλωση συμμετοχής για το Πρόγραμμα. Με την είσοδο στον ιστοχώρο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi.ac.cy στο χώρο των ανακοινώσεων, οι εκπαιδευτικοί θα μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά τη δήλωση συμμετοχής τους. Δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές από την Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου μέχρι και τη Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου 2009 8:00 π.μ. Σημειώνεται ότι όσοι θα επιλεγούν για συμμετοχή στο Πρόγραμμα θα παρουσιαστούν σε ενημερωτική συνάντηση την Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2009 στις 4:00 μμ - 5:30 μμ στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στα Λατσιά.

Το Πρόγραμμα στοχεύει να ενισχύσει τη σχολική μονάδα και σε καμία περίπτωση δεν θα αναστατώσει την ομαλή λειτουργία του σχολείου. Παρακαλούμε να στηρίξετε την προσπάθεια αυτή προβαίνοντας στις απαραίτητες ενέργειες για παροχή των διευκολύνσεων που απαιτούνται.

Παράρτημα

Ηλεκτρονική αίτηση (Η περίοδος υποβολή αιτήσεων έχει λήξει)