Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προγραμματίζει τη διεξαγωγή πιλοτικών/ερευνητικών εφαρμογών σε σχέση με την ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία σε σχολεία Δημοτικής Εκπαίδευσης, στα πλαίσια του Προγράμματος «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών Δημοτικής Εκπαίδευσης σε θέματα Πληροφορικής».

Οι πιλοτικές εφαρμογές θα εφαρμοστούν σε 10 σχολεία Δημοτικής Εκπαίδευσης την περίοδο Σεπτεμβρίου – Νοεμβρίου 2009 και κάθε εφαρμογή θα έχει συνολική διάρκεια 4-6 εβδομάδων διδασκαλίας (6 -10 διδακτικές περίοδοι). Τα αποτελέσματα της αξιολόγησης των εφαρμογών θα αποτελέσουν πηγή ανατροφοδότησης των εκπαιδευτικών και της ομάδας σχεδιασμού έργων ΤΠΕ σε σχέση με τα προγραμματισμένα επιμορφωτικά σεμινάρια. Παράλληλα, θα αποτελέσουν πηγή πληροφόρησης για τα αποτελέσματα των έργων ΤΠΕ.

Σημειώνουμε ότι αντίστοιχο πρόγραμμα διεξαγωγής πιλοτικών/ερευνητικών εφαρμογών υλοποιήθηκε το Φθινόπωρο του 2008 για τη Μέση Γενική και Μέση Τεχνική Εκπαίδευση.

Η συμμετοχή σας στο Πρόγραμμα αυτό θα προσφέρει στήριξη στη συνεχή επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών και θα ενισχύσει το έργο τους για τη δημιουργία ενός μαθησιακού περιβάλλοντος που θα συμβάλει στην επιτυχή υλοποίηση των μαθησιακών στόχων. Σημειώνουμε ότι τα μαθήματα αποτελούν μέρος του υφιστάμενου Αναλυτικού Προγράμματος και η κάλυψη της διδακτέας ύλης δεν θα επηρεαστεί.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα αυτό θα πρέπει να συμπληρώσουν και αποστείλουν στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου το συνημμένο έντυπο εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή, το αργότερο μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου 2009.

Στα πλαίσια του Προγράμματος θα δοθεί σε κάθε εκπαιδευτικό που συμμετέχει 1 φορητός υπολογιστής, 1 προβολέας, 1 βιντεοκάμερα και 1 φωτογραφική μηχανή. Τα μέσα αυτά θα αξιοποιούνται από τον εκπαιδευτικό για όσο διάστημα θα παραμένει στο συγκεκριμένο σχολείο. Σε περίπτωση μετάθεσης/μετακίνησης του εκπαιδευτικού, ο εξοπλισμός αυτός θα παραμείνει στο σχολείο.

‘Ολα τα δεδομένα που θα καταγραφούν κατά τη διάρκεια των εφαρμογών με τη χρήση ερωτηματολογίων, συνεντεύξεων, εργαλείων παρατήρησης και βιντεογράφησης, θα χρησιμοποιηθούν για σκοπούς αναφοράς και όχι για προβολή. Σημειώνεται ότι θα τηρηθούν όλες οι διαδικασίες προστασίας προσωπικών δεδομένων που προκύπτουν από την εφαρμογή.

Η συμμετοχή στο Πρόγραμμα πιλοτικών / ερευνητικών εφαρμογών περιλαμβάνει:

1. Συναντήσεις με τον υπεύθυνο σύμβουλο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και με τους ερευνητές που συμμετέχουν στην εφαρμογή του Προγράμματος.

2. Το σχεδιασμό και την ανάπτυξη μιας ενότητας διδασκαλίας με την ενσωμάτωση των ΤΠΕ. Η ενότητα θα έχει διάρκεια 6-10 διδακτικές περιόδους. Οι μαθησιακές δραστηριότητες θα διαμορφωθούν στην τελική τους μορφή με τη συνεργασία υπεύθυνου συμβούλου του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

3. Την εφαρμογή της διδακτικής ενότητας στην τάξη σας, η οποία θα παρακολουθείται από ερευνητή του Προγράμματος και από τον υπεύθυνο σύμβουλο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

4. Ετοιμασία δοκιμίου που θα συμπληρωθεί από τους μαθητές πριν και μετά τη διδασκαλία της ενότητας.

5. Συμπλήρωση αναστοχαστικού ημερολογίου μετά από κάθε μάθημα.

6. Συμμετοχή σε συνέντευξη από ερευνητή του Προγράμματος πριν και μετά την εφαρμογή της διδακτικής ενότητας.

Οι εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν την εργασία τους σε συνέδριο που θα διοργανώσει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου σε μεταγενέστερη ημερομηνία.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να πληρούν τα ακόλουθα κριτήρια:
• Τουλάχιστον 3 χρόνια υπηρεσίας
• Να έχουν παρακολουθήσει τα σεμινάρια Π4 ή Π5 του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου ή να κατέχουν τίτλο σπουδών σχετικό με την Πληροφορική ή/και Εκπαιδευτική Τεχνολογία ή/και Αναλυτικά Προγράμματα ή/και να έχουν εμπλακεί ενεργά σε δράσεις του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου / Υπουργείου Παιδείας που αφορούν την ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία.

Στα κριτήρια επιλογής θα περιλαμβάνεται το θέμα της διδακτικής ενότητας, ούτως ώστε να διασφαλιστεί η εφαρμογή σε διαφορετικές ενότητες του Αναλυτικού Προγράμματος.

Τα σχολεία που θα εμπλακούν θα πρέπει να ενημερώσουν τους γονείς των μαθητών για τη συμμετοχή των παιδιών τους σε πρόγραμμα πιλοτικής/ερευνητκής εφαρμογής, η οποία θα περιλαμβάνει παρακολούθηση του μαθήματος, συμπλήρωση ερωτηματολογίου και πιθανή συνέντευξη.

Το έντυπο δήλωσης ενδιαφέροντος μπορείτε να το βρείτε και ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy), στο χώρο ανακοινώσεων.

Οι δηλώσεις πρέπει να σταλούν ηλεκτρονικά στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. μέχρι την Πέμπτη 17 Σεπτεμβρίου 2009.

Έντυπο εκδήλωσης ενδιαφέροντος