Παγκύπρια Συνέδρια Διδακτικής της Γεωγραφίας και της Ιστορίας

• Η Ενδοτμηματική Επιτροπή Κοινωνικών Θεμάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργάνωσαν από τις 19/1/2010 μέχρι και τις 17/2/2010, σειρά Συνεδρίων Ιστορίας και Γεωγραφίας.

Στόχοι Συνεδρίων:
• H επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε σύγχρονες μεθοδολογικές προσεγγίσεις
• H ανταλλαγή διδακτικών εμπειριών και καλών πρακτικών
• H διάχυση της εμπειρογνωμοσύνης στη σχολική μονάδα
• H δημιουργία και συλλογή δραστηριοτήτων για την υπό κατασκευή Τράπεζα Υλικού

Συμμετοχή - οργάνωση
• H συμμετοχή στα Συνέδρια έγινε σε επίπεδο εκπροσώπησης της σχολικής μονάδας, με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών από κάθε σχολείο με αποδεδειγμένο ενδιαφέρον ή και εμπειρία στη διδασκαλία του κάθε μαθήματος.
• H επιμόρφωση προσφέρθηκε σε 12 ομάδες (Ιστορία: 6 ομάδες, Γεωγραφία: 6 ομάδες) σε Λευκωσία, Λεμεσό, Λάρνακα, Πάφο και Αμμόχωστο, σε πρωινό εργάσιμο χρόνο 12:00-14:00.

Εισηγητές
• Συνέδρια Γεωγραφίας: Δρ Κωσταντίνος Θεοφιλίδη και κ. Γιώργος Κάρουλλας
• Συνέδρια Ιστορίας: Δρ. Χαρά Μακρυγιάννη

Παρουσιάσεις - Υλικό
Οι σχολικές μονάδες καλούνται να συζητήσουν, να αναπτύξουν και να επιχειρήσουν εισαγωγική εφαρμογή των προτεινόμενων αλλά και των παράγωγων διδακτικών δραστηριοτήτων, ώστε να συμβάλουν στη δημιουργία μιας νέας διδακτικής κουλτούρας που θα βασίζεται στη συνεργασία, τη διερεύνηση (επιστράτευση αναλυτικών δεξιοτήτων), την προαγωγή της δημιουργικής αλλά και της κριτικής σκέψης.

Φάση Α΄- Δεύτερη σειρά Συνεδρίων

Φάση Β΄- Δεύτερη σειρά Συνεδρίων

Γεωγραφία

Τράπεζα Υλικού
• Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι επιθυμούν να καταθέσουν διδακτικές προσεγγίσεις και πρακτικές που ανέπτυξαν και εφάρμοσαν στη σχολική τους μονάδα, παρακαλούνται όπως συμπληρώσουν και αποστείλουν σχετικό έντυπο, που θα επισυνάπτεται στην εγκύκλιο που θα κυκλοφορήσει σύντομα, στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

• Το υλικό που θα συγκεντρωθεί θα οργανωθεί σε θεματικές δέσμες και θα αξιοποιηθεί στα επόμενα συνέδρια που προγραμματίζονται περί τα τέλη ερχομένου Απριλίου.

• Η κωδικοποίηση του υλικού θα γίνει από την Ενδοτμηματική Επιτροπή Κοινωνικών Θεμάτων.