Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ είναι Διδάκτωρ Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Πρόσφατα εκλέχτηκε Επίκουρη Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας στο Τμήμα ΒΝΕΣ του Πανεπιστημίου Κύπρου. Έχει διδάξει επίσης στα Πανεπιστήμια της Padova, της Πάτρας και στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Από τον Φεβρουάριο του 2009 είναι διορισμένο μέλος στην Επιστημονική Επιτροπή και υπεύθυνη σύνταξης του νέου Π.Σ. Λογοτεχνίας στη δημόσια υποχρεωτική εκπαίδευση της Κύπρου. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα και οι συναφείς δημοσιευμένες μελέτες της  περιστρέφονται γύρω από θέματα και συγγραφείς της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, την εφαρμοσμένη Θεωρία της Λογοτεχνίας στη διδακτική πράξη, καθώς και τις διεπιστημονικές οσμώσεις στο πεδίο των «Επιστημών του Ανθρώπου» με ειδικότερη εφαρμογή στη διακειμενική / διαθεματική προσέγγιση Λογοτεχνίας και Ιστορίας. Έχει μεταφράσει το βιβλίο του Massimo Peri, Malato d’ amore, ελλ. έκδ. Του πόθου αρρωστημένος (Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, 1999), συμμετείχε στη συγγραφή του βιβλίου Ματαιωμένη Ουτοπία (εκδ. Ταξιδευτής, Αθήνα 2008) και ετοιμάζει για έκδοση μια μονογραφία για τη Διδακτική της Λογοτεχνίας. Περισσότερα για το επιστημονικό της προφίλ και το ερευνητικό - συγγραφικό της έργο βλ. στο site http://users.sch.gr/afroath.