21, 22, 24, 25 Ιουνίου 2010

Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, στα πλαίσια των επιμορφωτικών του δραστηριοτήτων, διοργανώνει βιωματικό εργαστήριο για την αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας το οποίο θα προσφερθεί από τον καθηγητή του Πανεπιστημίου του Cardiff, κ. Peter Hollamby.

Το βιωματικό εργαστήριο απευθύνεται προς τους καθηγητές Χημείας Μέσης Εκπαίδευσης. Οι εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να εμπλακούν ενεργά σε δραστηριότητες σχετικές με το πιο πάνω θέμα και να γνωρίσουν τις δυνατότητες και τους τρόπους εφαρμογής των λογισμικών, που ήδη υπάρχουν στα σχολεία Μέσης Εκπαίδευσης.

Το εργαστήριο θα είναι μονοήμερο (από τις 8.00 π.μ. μέχρι τις 3.15. μ.μ.) και θα προσφερθεί σε 4 ομάδες, στη Λευκωσία και στη Λεμεσό. Όσοι καθηγητές Χημείας επιθυμούν να συμμετάσχουν, καλούνται να επιλέξουν μια από τις πιο κάτω ομάδες:
• Δευτέρα 21.6.2010, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία.
• Τρίτη 22.6.2010, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία.
• Πέμπτη 24.6.2010, στο Παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό.
• Παρασκευή 25.6.2010, στο Παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό.

Σημειώνεται πως το εργαστήριο θα προσφερθεί στην αγγλική γλώσσα, αλλά θα υπάρχει μετάφραση και στα ελληνικά.

Παρακαλούμε, όπως ενημερώσετε σχετικά τους καθηγητές Χημείας του σχολείου σας, ώστε όσοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν το εργαστήριο, να συμπληρώσουν ηλεκτρονικά τη δήλωση συμμετοχής, που θα βρίσκεται στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, από τις 31 Μαϊου 2010 μέχρι τις 15 Ιουνίου 2010. Στον ίδιο χώρο θα φιλοξενείται και το πρόγραμμα του εργαστηρίου.

Στα βιωματικά εργαστήρια θα κληθούν να συμμετάσχουν συνολικά 80 καθηγητές Χημείας, που υπηρετούν σε δημόσια σχολεία Μέσης Εκπαίδευσης, και σε κάθε εργαστήριο θα καταβληθεί προσπάθεια όπως εκπροσωπηθούν όλα τα σχολεία των οποίων εκπαιδευτικοί θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον.

Καθώς ο μέγιστος αριθμός ατόμων ανά εργαστήριο δεν θα υπερβαίνει τα 20 άτομα, σημειώνεται πως σε περίπτωση που ο αριθμός των αιτήσεων είναι μεγαλύτερος των 20, θα ληφθεί υπόψη και ο χρόνος υποβολής της αίτησης. Ο κατάλογος με τα ονόματα των συμμετεχόντων, θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 18 Ιουνίου 2010.

Για απουσία από το σχολείο των εκπαιδευτικών που θα λάβουν μέρος, έχει δοθεί σχετική έγκριση από τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης.

Δήλωση συμμετοχής

Κατάλογος συμμετεχόντων