Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με το Γραφείο Διαμόρφωσης Αναλυτικών Προγραμμάτων και τις αρμόδιες Διευθύνσεις του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού διοργανώνει το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τους Μάχιμους Εκπαιδευτικούς στο πλαίσιο της εισαγωγής των νέων Αναλυτικών Προγραμμάτων (Α.Π.) στα δημόσια σχολεία της Κυπριακής Δημοκρατίας.

Η Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών θα αποτελείται από την Κεντρική Επιμόρφωση η οποία θα προσφερθεί με τη μορφή Σεμιναρίων και από τη Συνεχή Επιμόρφωση, η οποία θα παρέχει στήριξη μέσα στη σχολική μονάδα. Η Κεντρική Επιμόρφωση του Προγράμματος για τους Μάχιμους Εκπαιδευτικούς αναμένεται να πραγματοποιηθεί ως εξής:

• Για τη Δημοτική Εκπαίδευση από τις 8 Νοεμβρίου 2010 μέχρι και τις 11 Φεβρουαρίου 2011.
  • Για τη Μέση Εκπαίδευση (Γυμνάσια) από τις 29 Οκτωβρίου 2010 μέχρι και τις 9 Φεβρουαρίου 2011.

Η Κεντρική Επιμόρφωση θα προσφερθεί σε εργάσιμο χρόνο (8:30π.μ. - 1:00μ.μ.) και θα καλύψει 6 γνωστικά αντικείμενα για τη Δημοτική και 17 γνωστικά αντικείμενα για τη Μέση Εκπαίδευση. Από κάθε σχολική μονάδα θα συμμετάσχει ένας εκπαιδευτικός για κάθε γνωστικό αντικείμενο, ο οποίος θα επιλεγεί από τη Διεύθυνση του σχολείου. Κάθε εκπαιδευτικός θα παρακολουθήσει τρία τετράωρα σεμινάρια σχετικά με το περιεχόμενο του νέου Προγράμματος Σπουδών του γνωστικού του αντικειμένου. Η φιλοσοφία και το περιεχόμενο της Επιμόρφωσης περιγράφονται στο Παράρτημα Ι.  Επισημαίνεται ότι ορισμένοι από αυτούς τους εκπαιδευτικούς θα κληθούν, ενδεχομένως αργότερα να λάβουν μέρος σε μικρής κλίμακας ελεγχόμενη εφαρμογή των νέων Α. Π., αφού παρακολουθήσουν και νέα Επιμόρφωση.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και στη συνέχεια να ορίσετε και να δηλώσετε έναν εκπαιδευτικό για κάθε γνωστικό αντικείμενο (17 εκπαιδευτικοί από κάθε Γυμνάσιο και 6 εκπαιδευτικοί από κάθε Δημοτικό), οι οποίοι θα παρακολουθήσουν τα Σεμινάρια.

Στην περίπτωση μικρών σχολικών μονάδων της Δημοτικής Εκπαίδευσης, η Διεύθυνση του σχολείου θα προβεί στις ακόλουθες διευθετήσεις:

- Σχολικές μονάδες που απασχολούν δύο εκπαιδευτικούς θα αποστείλουν έναν απ’ αυτούς για να παρακολουθήσει την επιμόρφωση στο γνωστικό αντικείμενο «Νέα Ελληνική Γλώσσα».

- Σχολικές μονάδες που απασχολούν από τρεις έως τέσσερις εκπαιδευτικούς θα αποστείλουν δύο: ένα για να παρακολουθήσει την επιμόρφωση στο γνωστικό αντικείμενο «Νέα Ελληνική Γλώσσα» και ένα στο γνωστικό αντικείμενο «Μαθηματικά».

- Σχολικές μονάδες που απασχολούν πέντε έως έξι εκπαιδευτικούς θα αποστείλουν τρεις: ένα για να παρακολουθήσει την Επιμόρφωση στο γνωστικό αντικείμενο «Νέα Ελληνική Γλώσσα», ένα στο γνωστικό αντικείμενο «Μαθηματικά» και ένα για να παρακολουθήσει την Επιμόρφωση σε ένα από τα υπόλοιπα γνωστικά αντικείμενα της Δημοτικής Εκπαίδευσης.

- Σχολικές μονάδες που απασχολούν εφτά έως  δέκα εκπαιδευτικούς θα αποστείλουν τέσσερις: ένα για να παρακολουθήσει την επιμόρφωση στο γνωστικό αντικείμενο Νέα Ελληνική Γλώσσα, ένα στο γνωστικό αντικείμενο Μαθηματικά και δύο για να παρακολουθήσουν την Επιμόρφωση σε δύο από τα υπόλοιπα γνωστικά αντικείμενα της Δημοτικής (ένα ο καθένας).

Οι Διευθύνσεις των εξατάξιων Γυμνασίων θα επιλέξουν για την επιμόρφωση εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στο γυμνασιακό κύκλο.

Οι Διευθύνσεις των Γυμνασίων στα οποία δεν λειτουργούν και οι τρεις τάξεις ή έχουν λιγότερους από εκατό μαθητές καλούνται να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Διαμόρφωσης Αναλυτικών Προγραμμάτων (τηλ. 22893408), ώστε να γίνουν οι ανάλογες διευθετήσεις.

Οι προϋποθέσεις συμμετοχής των Μάχιμων Εκπαιδευτικών στην Επιμόρφωση περιγράφονται αναλυτικά στο Παράρτημα ΙΙ.

Η Δήλωση Συμμετοχής για τους εκπαιδευτικούς που θα λάβουν μέρος στην Επιμόρφωση, θα πρέπει να υποβληθεί, με ευθύνη του Διευθυντή κάθε σχολικής μονάδας, ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy), στο χώρο των ανακοινώσεων με τον τίτλο Επιμόρφωση Μάχιμων Εκπαιδευτικών Δημοτικής/Μέσης Εκπαίδευσης στα νέα Αναλυτικά Προγράμματα. Για την ηλεκτρονική υποβολή χρησιμοποιήστε τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου σας και δηλώστε μέχρι και τη Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2010.

Κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής Δήλωσης Συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν πρόσβαση στο Πρόγραμμα των Σεμιναρίων, ανά γνωστικό αντικείμενο, της επαρχίας στην οποία ανήκει η σχολική τους μονάδα. Τα κέντρα διεξαγωγής των συναντήσεων θα ανακοινωθούν αργότερα στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy).

Προκειμένου να διασφαλιστεί για τη Δημοτική Εκπαίδευση πως καθημερινά δεν θα απουσιάζει παρά μόνο ένας εκπαιδευτικός από τη σχολική μονάδα, προτείνεται η Διεύθυνση του σχολείου να δηλώνει πάντοτε τον ίδιο αριθμό ομάδας για όλα τα γνωστικά αντικείμενα (π.χ. Μαθηματικά - Λευκωσία 1 αλλά και Φυσικές Επιστήμες – Λευκωσία 1).

Σημειώνεται πως για τα Σεμινάρια που αφορούν τη  Δημοτική Εκπαίδευση, τα οποία λόγω του μεγάλου αριθμού εκπαιδευτικών διεξάγονται σε διαφορετικές ημερομηνίες εντός της ίδιας πόλης, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία Δήλωσης Συμμετοχής.

Οδηγίες για ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Για βοήθεια στην ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων μπορείτε να επικοινωνείτε με την κα Ήβη Γεωργίου, στο τηλέφωνο 22402370.