Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) κατά τη σχολική χρονιά 2010-2011 θα προσφέρει Πρόγραμμα Προαιρετικών Σεμιναρίων Επιμόρφωσης (Πρόγραμμα) για τους εκπαιδευτικούς της Προδημοτικής, της Δημοτικής, της Μέσης Γενικής και της Μέσης Τεχνικής/ Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Ως εκ τούτου, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, στα πλαίσια του προγράμματος αυτού, καλεί εκπαιδευτές να υποβάλουν αίτηση για να ενταχθούν στο μητρώο εκπαιδευτών για τη διδασκαλία σεμιναρίων.

Για τη σχολική χρονιά 2010-2011, η υλοποίηση των προαιρετικών σεμιναρίων με αγορά υπηρεσιών αναμένεται να αρχίσει τον Οκτώβριο του 2010 και να ολοκληρωθεί το Μάιο του 2011. Τα προαιρετικά σεμινάρια θα διεξάγονται σε απογευματινό χρόνο (15:30-18:00). Τα θέματα των προαιρετικών σεμιναρίων, τα κέντρα και οι συγκεκριμένες ημερομηνίες διεξαγωγής έχουν ήδη καθοριστεί από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Στα Παραρτήματα είναι καταχωρημένος ο κατάλογος των προαιρετικών σεμιναρίων με αγορά υπηρεσιών και δίνονται βασικές πληροφορίες για το Πρόγραμμα (Παράρτημα 1 - περιγραφή του προγράμματος) και τους εκπαιδευτές (Παραρτήματα 2 και 3 - προϋποθέσεις και κριτήρια ένταξης στο μητρώο εκπαιδευτών, κριτήρια επιλογής, καθήκοντα, αμοιβή).

Η αναλυτική περιγραφή, ο τόπος και ο χρόνος υλοποίησης κάθε σεμιναρίου δίνονται στο βιβλιάριο «Προαιρετικά Σεμινάρια Επιμόρφωσης 2010-2011» το οποίο είναι αναρτημένο στον ιστοχώρο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Όσοι ενδιαφέρονται να ενταχθούν στο μητρώο εκπαιδευτών για το Πρόγραμμα Προαιρετικών Σεμιναρίων Επιμόρφωσης, μπορούν να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους υποβάλλοντας ηλεκτρονικά την αίτησή τους μέσω του ιστοχώρου του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy). Οδηγίες για ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων υπάρχουν στο συγκεκριμένο ιστοχώρο. Στην ηλεκτρονική δήλωση για εγγραφή στο μητρώο εκπαιδευτών θα ζητηθεί από τους ενδιαφερόμενους να επιλέξουν συγκεκριμένο σεμινάριο (με την πόλη και τις ημερομηνίες διεξαγωγής, όπως έχουν οριστεί από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο), το οποίο επιθυμούν να διδάξουν.

Η υποβολή των αιτήσεων καθώς και η αποστολή των απαραίτητων πιστοποιητικών, θα γίνεται μέχρι την Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου 2010. Τα απαραίτητα πιστοποιημένα αποδεικτικά πρέπει να υποβληθούν στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προσωπικά ή να αποσταλούν ταχυδρομικώς το αργότερο μέχρι την Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου 2010 στη διεύθυνση:

Πρόγραμμα Προαιρετικών Σεμιναρίων Επιμόρφωσης
Παιδαγωγικό Ινστιτούτο