1. Σας πληροφορώ ότι μέσα στο πλαίσιο του προγράμματος του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού για ενσωμάτωση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας στη μαθησιακή διαδικασία, έχει αγοραστεί πρόσφατα το λογισμικό πρόγραμμα Kidspiration V3. Το πρόγραμμα το οποίο έχει διαμορφωθεί (γλώσσα, περιεχόμενο), ώστε να ανταποκρίνεται στις ανάγκες των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου, είναι διαθέσιμο για χρήση από όλα τα σχολεία και όλους τους εκπαιδευτικούς. Σχετική ενημέρωση για τη διαδικασία εγκατάστασης του προγράμματος σε όλους τους υπολογιστές των σχολείων καθώς και στους προσωπικούς υπολογιστές όλων των εκπαιδευτικών, θα γίνει μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

2. Για σκοπούς καλύτερης αξιοποίησης του προγράμματος από όλους τους εκπαιδευτικούς, προγραμματίζεται η διεξαγωγή σχετικών επιμορφωτικών σεμιναρίων, κατά τη διάρκεια των μηνών Οκτωβρίου – Νοεμβρίου, 2010. Τα σεμινάρια θα πραγματοποιηθούν σε πρωινό εργάσιμο χρόνο μεταξύ των ωρών 8:00 – 13:00, σε εκπαιδευτικά κέντρα στη Λευκωσία, Λεμεσό, Λάρνακα και Πάφο, σε ομάδες των 20 περίπου ατόμων. Στο Παράρτημα “1” φαίνονται αναλυτικά οι ημερομηνίες και οι χώροι διεξαγωγής των σεμιναρίων.

3. Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι θα παρακολουθήσουν τα σεμινάρια θα αποτελέσουν, στη συνέχεια, τους πυρήνες για διάχυση των σχετικών γνώσεων και δεξιοτήτων στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς των σχολείων.

4. Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τα εν λόγω σεμινάρια να υποβάλουν δήλωση ενδιαφέροντος, μέχρι τις 22 Σεπτεμβρίου 2010. Η δήλωση ενδιαφέροντος πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου (http://www.pi.ac.cy), στη σχετική ανακοίνωση με τίτλο: «Διεξαγωγή σεμιναρίων για επιμόρφωση εκπαιδευτικών στο λογισμικό Kidspiration V3», με ημερομηνία 13/9/2010.

5. Βασική προϋπόθεση για υποβολή δήλωσης ενδιαφέροντος είναι όπως οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί κατέχουν δεξιότητες χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστή, σε ικανοποιητικό επίπεδο.

6. Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι θα επιλεγούν, για να παρακολουθήσουν τα σεμινάρια, θα ενημερωθούν μέσω εγκυκλίου.

7. Για τυχόν διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνείτε με τον ΕΔΕ κ. Μάριο Κυριακίδη, στο τηλέφωνο 22800917.

Αίτηση