Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης διοργανώνουν Συνέδριο σχετικά με την αξιολόγηση του/της μαθητή/ μαθήτριας στο νηπιαγωγείο. Στόχος του Συνεδρίου είναι η ενημέρωση των εκπαιδευτικών προσχολικής εκπαίδευσης σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο. Το Συνέδριο θα διεξαχθεί την Πέμπτη 26 Μαρτίου 2020, στο Δημοτικό Σχολείο Ιδαλίου Γ’ (για εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στις επαρχίες Λευκωσίας, Λάρνακας και Αμμοχώστου) και την Παρασκευή 27 Μαρτίου 2020, στο Δημοτικό Σχολείο Κάτω Πολεμιδιών ΙΖ΄(για εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στις επαρχίες Λεμεσού και Πάφου) από τις 08:00 μέχρι τις 13:00.

Στο Συνέδριο θα συμμετάσχει ένας/ μία εκπαιδευτικός από κάθε σχολείο. Διευκρινίζεται ότι εκπαιδευτικοί που παρακολούθησαν το Συνέδριο «Αξιολόγηση μαθητή/ μαθήτριας στο νηπιαγωγείο», το οποίο πραγματοποιήθηκε στην Πανεπιστημιούπολη στη Λευκωσία στις 23 Νοεμβρίου 2019, καθώς επίσης και Διευθύντριες, Βοηθοί Διευθύντριες, Διευθύνουσες διθέσιων και άνω νηπιαγωγείων, δεν μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή. Εισηγητής στο Συνέδριο είναι ο Δρ Βασίλειος Τσάφος, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής Προσχολικής Ηλικίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η δήλωση συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθεί μέσω του λογαριασμού του σχολείου στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy στην κατηγορία «Ημερίδες - Συνέδρια», από την Τρίτη, 3 Μαρτίου 2020 έως και την Τετάρτη, 18 Μαρτίου 2020, αφού προηγουμένως βεβαιωθούν οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν ότι έχουν επικαιροποιημένα τα στοιχεία του προφίλ τους. Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των εκπαιδευτικών και των σχολείων στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Το κάθε νηπιαγωγείο μπορεί να συμμετέχει με έναν/ μία εκπαιδευτικό εκτός από τις περιπτώσεις μεγάλων νηπιαγωγείων από τα οποία μπορούν να συμμετάσχουν δύο εκπαιδευτικοί. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ συμμετεχουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου την Παρασκευή, 20 Μαρτίου 2020.

Σε όλους του συμμετέχοντες/ όλες τις συμμετέχουσες θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Για τυχόν διευκρινίσεις ή περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε στις λειτουργούς του Π.Ι. Μαρία Σιακαλλή (22402328) και Μαρία Ηρακλέους (22402387).

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής
(υποβάλλεται από σχολεία)