Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια προηγούμενης ταυτάριθμης εγκυκλίου (ημερομ. 2/10/19) σάς ενημερώνουμε ότι, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «European MediaCoach Initiative - EMCI» (Erasmus+, Key Action 3), το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προσφέρουν δεύτερη σειρά Σεμιναρίων με τίτλο «MediaCoach: Υποστηρίζοντας την Παιδεία για τα Μέσα». Σκοπός του Ευρωπαϊκού Προγράμματος, και των Σεμιναρίων ειδικότερα, είναι η προετοιμασία εκπαιδευτικών και άλλων επαγγελματιών που έχουν επαφή με παιδιά και νέους/νέες (π.χ., κοινωνικούς λειτουργούς, μέλη οργανώσεων σχετικών με τη νεολαία, λειτουργούς και επαγγελματίες σε οποιονδήποτε άλλο τομέα που έχουν πρόσβαση στη νεολαία), ώστε να καταστούν MediaCoaches.

Ρόλος του/της MediaCoach είναι να ενδυναμώνει παιδιά και νέους/νέες προκειμένου να αντιμετωπίζουν τις πολλαπλές προκλήσεις που υπάρχουν και να αναπτύξουν δεξιότητες κριτικής σκέψης για τα Μέσα, έντυπα και ηλεκτρονικά, συμπεριλαμβανομένων των μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Οι συμμετέχοντες/ουσες, μεταξύ άλλων, θα έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν και να μοιραστούν εκπαιδευτικό υλικό που μπορούν να αξιοποιήσουν στο δικό τους πεδίο. Τα Σεμινάρια θα πραγματευτούν θέματα όπως: Παραπληροφόρηση, ψευδείς ειδήσεις και κακή ενημέρωση, Αλγόριθμοι και τεχνικές «εξόρυξης» πληροφορίας από τα κοινωνικά δίκτυα, Επιρροή των κοινωνικών δικτύων στην ψυχική και σωματική υγεία των νέων, Το φαινόμενο της σεξουαλικοποίησης στα κοινωνικά δίκτυα, Διαδικτυακά παιχνίδια και άλλα.

Η δεύτερη σειρά Σεμιναρίων απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, καθώς και σε άλλους επαγγελματίες που έχουν επαφή με μαθητές/τριες και νέους/νέες. Τα Σεμινάρια θα προσφερθούν κατά τη χρονική περίοδο Ιανουαρίου – Απριλίου 2020 και θα πραγματοποιηθούν σε διά ζώσης συναντήσεις στο Παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό και σε εξ αποστάσεως συναντήσεις μέσω της πλατφόρμας τηλεκπαίδευσης Moodle του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, όπως φαίνεται στο Παράρτημα. Οι ώρες των διαδικτυακών συναντήσεων θα συμφωνηθούν σε συνεννόηση με την ομάδα των συμμετεχόντων/ουσών.

Σημειώνεται ότι η σειρά Σεμιναρίων και η επιτυχής συμπλήρωσή της οδηγεί στην απόκτηση διπλώματος «MediaCoach» από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο κατά τα πρότυπα του διπλώματος που απονέμεται από τον Ολλανδικό οργανισμό που εισήγαγε αυτό τον θεσμό. Η σειρά των σεμιναρίων αντιστοιχεί με 3 ECTS. Οι συμμετέχοντες/ουσες θα έχουν, επίσης, πρόσβαση σε όλο το εκπαιδευτικό υλικό που θα χρησιμοποιηθεί και θα αναπτυχθεί στο πλαίσιο της σειράς Σεμιναρίων.

Οι δηλώσεις συμμετοχής υποβάλλονται στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy στην κατηγορία «Εξειδικευμένα Σεμινάρια», μέχρι και τις 28 Ιανουαρίου 2020. Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των χρηστών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, καθώς και για την εγγραφή νέων χρηστών υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ. Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018, στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Παρακαλούμε να ενημερώσετε τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Εγκύκλιος και Παράρτημα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής