Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι πραγματοποιείται Συνέδριο Διευθυντών/ντριών όλων των βαθμίδων με τίτλο «Μετασχηματιστική Ηγεσία για την Ειρήνη στο πλαίσιο του προγράμματος Imagine». Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Ξενοδοχείο Λήδρα Πάλας στη Λευκωσία, τη Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2019, μεταξύ των ωρών 8:30 και 12:00.

Το Συνέδριο διοργανώνεται μετά την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων του Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Imagine» και τη συμμετοχή σε αυτές περίπου 3700 μαθητών/τριών και 600 εκπαιδευτικών από όλες τις κοινότητες της Κύπρου. Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Ιmagine» υλοποιείται από τον Όμιλο Ιστορικού Διαλόγου και Έρευνας και το Σπίτι της Συνεργασίας και υποστηρίζεται από τη Δικοινοτική Τεχνική Επιτροπή για την Εκπαίδευση. Χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Εξωτερικών της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας και στηρίζεται από την Ειρηνευτική Δύναμη του Ο.Η.Ε. στην Κύπρο (UNFICYP).

Σκοπός του συνεδρίου είναι η στήριξη του ρόλου των διευθυντών/ντριών ως φορέων αλλαγής, ώστε να καταστούν ικανοί/ες να σχεδιάζουν, να εφαρμόζουν και να αξιολογούν μία κουλτούρα ειρήνης και μη-βίας στα σχολεία τους – μία κουλτούρα η οποία προωθείται μέσω της εξάλειψης της ξενοφοβίας, του εξτρεμισμού και του ρατσισμού. Οι συμμετέχοντες/ουσες του συνεδρίου θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παρουσίαση από τον Καθηγητή Tony Gallagher του Πανεπιστημίου Queen’s στο Μπέλφαστ της Βορείου Ιρλανδίας, ο οποίος θα αναφερθεί στο θέμα της Μετασχηματιστικής Ηγεσίας για την Ειρήνη και θα μοιραστεί συμβουλές και καλές πρακτικές σε θέματα εκπαιδευτικής ηγεσίας από άλλα συγκρουσιακά και μετά-συγκρουσιακά συγκείμενα. Οι Διευθυντές/ντριες θα συμμετέχουν, επίσης, σε παράλληλα εργαστήρια. Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου, οι Διευθυντές/ριες θα έχουν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν με συναδέλφους/ισσές τους από την τουρκοκυπριακή κοινότητα. Στο συνέδριο θα παρέχεται η διευκόλυνση της αυτόματης μετάφρασης.

Οι Διευθυντές/ντριες που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Συνέδριο, θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια», μέχρι τις 12 Δεκεμβρίου 2019. Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης.

Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής, είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Ο κατάλογος με τα ονόματα των συμμετεχόντων/ουσών θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στις 13 Δεκεμβρίου 2019. Στους/στις συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλέφωνο 99578067 (κ. Λοΐζος Λουκαΐδης) και στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Παρακαλούμε για ενημέρωσή σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής