Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια Εγκυκλίου (Αρ. Φακ. 12.10.03, ημερ. 22/10/2019), σας ενημερώνουμε ότι το Παρατηρητήριο για τη Βία στα Σχολεία (ΠΑ.ΒΙ.Σ.) προγραμματίζει την πρώτη συνάντηση για τα σχολεία που έχουν αιτηθεί να ενταχθούν στο Δίκτυο Υποστήριξης Σχολείων για τη διαχείριση προβλημάτων συμπεριφοράς στο σχολείο στη βάση της Συστημικής Θεωρίας και Πρακτικής (βλ. Παράρτημα με κατάλογο συμμετεχόντων). Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στις 19 Νοεμβρίου 2019, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία, από τις 8:30 μέχρι τις 13:00. Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθούν άλλες δύο συναντήσεις ίσης διάρκειας.

Υπενθυμίζεται ότι στόχος του Δικτύου είναι η βιωματική επιμόρφωση εκπαιδευτικών στη χρήση Συστημικών εργαλείων θεώρησης και διαχείρισης της προβληματικής/αποκλίνουσας/παραβατικής συμπεριφοράς. Το Δίκτυο θα λειτουργήσει παράλληλα ως Ομάδα Αναστοχασμού για τις γνώσεις, στάσεις και δεξιότητες που θα καλλιεργούνται κατά τη διάρκεια των συναντήσεων τις οποίες αναμένεται ότι οι συμμετέχοντες/ουσες θα διαχύσουν στα σχολεία τους. Για την υποστήριξη των σχολείων θα χρησιμοποιηθεί επίσης το Διαδικτυακό Περιβάλλον Μάθησης του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (πλατφόρμα Moodle).

Για διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλέφωνο 22402350 ή στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Παρακαλούμε για τις ενέργειές σας.

Εγκύκλιος και Παράρτημα