Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης και τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης διοργανώνουν επιμορφωτικές δράσεις για τους εκπαιδευτικούς σε θέματα Ειδικής Αγωγής στη γενική τάξη. Η επιμόρφωση θα εστιάσει σε θέματα διαφοροποιημένης και εξατομικευμένης Διδασκαλίας, Καθολικού Σχεδιασμού: Ειδικές Πρακτικές Αξιολόγησης και Διδασκαλίας.

Εισηγητής θα είναι ο Αναπληρωτής Καθηγητής Ειδικής Εκπαίδευσης Δρ Δημήτρης Αναστασίου, από το Πανεπιστήμιο του Ιλλινόις.Οι επιμορφωτικές δράσεις θα είναι ολοήμερες (8:30 – 13:00) και θα διεξαχθούν στη Λευκωσία και στη Λεμεσό. Επισυνάπτεται το Πρόγραμμα των εν λόγω δράσεων.

Όσον αφορά στη συμμετοχή στην επιμόρφωση σημειώνονται τα πιο κάτω:

1. Δημοτική Εκπαίδευση: Καλούνται οι Διευθυντές/ντριες των Δημοτικών Σχολείων των επαρχιών Λευκωσίας και Λεμεσού, να δηλώσουν τα ονόματα μέχρι δύο (2) εκπαιδευτικών. Διευκρινίζεται ότι κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς θα επαναληφθεί η επιμόρφωση και θα προσφερθεί στις επαρχίες Λάρνακας και Πάφου.
  2. Μέση Εκπαίδευση: Καλούνται οι Διευθυντές/ντριες Γυμνασίων να δηλώσουν τα ονόματα μέχρι δύο (2) καθηγητών, ενός Φιλολόγου και ενός Μαθηματικού. Οι καθηγητές της Επαρχίας Πάφου θα παρουσιαστούν στο Παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό και οι καθηγητές της Λάρνακας/Αμμοχώστου στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, στη Λευκωσία.

Οι δηλώσεις συμμετοχής στην επιμόρφωση, θα γίνονται από τον λογαριασμό του σχολείου, υπό την ευθύνη των Διευθυντών των Σχολείων, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (https://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία «Ημερίδες –Συνέδρια» από τις 11 Νοεμβρίου 2019 μέχρι και τις 20 Νοεμβρίου 2019. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Π.Ι. υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Σημειώνεται ότι ο αριθμός των θέσεων είναι περιορισμένος και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης.  Στα άτομα που θα λάβουν μέρος στις επιμορφωτικές δράσεις θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Επιπρόσθετα, σας ενημερώνουμε ότι ο κ. Αναστασίου θα προσφέρει διάλεξη για Γονείς στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, στη Λευκωσία, την Παρασκευή, 29/11/2019, από τις 16:00-18:00, με θέμα «Το Δικαίωμα στην Εκπαίδευση ως Δικαίωμα στη Μάθηση». Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους Συνδέσμους Γονέων του σχολείου σας για την πραγματοποίηση της διάλεξης, προκειμένου να παρευρεθούν σε αυτή.

Σε συνέχεια των πιο πάνω παρακαλούμε για τις ενέργειές σας.

Παράρτημα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής
(υποβάλλεται από τα σχολεία)