Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης οργανώνει Ημερίδα με θέμα «Τεχνολογία, Λογοτεχνία, Γραμματισμός». Η Ημερίδα, θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 1η Ιουνίου 2019, στη Λευκωσία στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Οι εργασίες της Ημερίδας θα διαρκέσουν από τις 8:30 μέχρι τις 16:00. Θα προσφερθεί, δωρεάν, γεύμα σε όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες. Προσχέδιο του προγράμματος επισυνάπτεται.

Τα θέματα που θα παρουσιαστούν στην ημερίδα και τα εργαστήρια που θα πραγματοποιηθούν, απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων. Η ημερίδα διοργανώνεται για σκοπούς διάχυσης των αποτελεσμάτων του έργου Living Book, το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο το προγράμματος Erasmus+. Tο Living Book αφορά την ανάγνωση μέσω της επαυξημένης πραγματικότητας (augmented reality), συνδυάζοντας παραδοσιακό κείμενο και ψηφιακή δημιουργικότητα, για να προωθήσει την αγάπη για διάβασμα σε παιδιά ηλικίας 9-15 χρονών. Οι δραστηριότητες του έργου περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, την εκπαίδευση εκπαιδευτικών αλλά και γονέων/κηδεμόνων στην εφαρμογή των αναδυόμενων ψηφιακών τεχνολογιών στο παραδοσιακό κείμενο του βιβλίου, ώστε να βοηθήσουν τα παιδιά να ερμηνεύσουν τις ιστορίες και να τις ανακατασκευάσουν με τα δικά τους μάτια.

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, μέσω του διαδικτυακού περιβάλλοντος εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy (Κατηγορία Προγράμματος: Ημερίδες-Συνέδρια), από την Παρασκευή 17 Μαΐου μέχρι την Τρίτη 28 Μαΐου 2019. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/συμμετεχουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. την Πέμπτη, 30 Μαΐου 2019. Για τυχόν διευκρινίσεις ή περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε στη Λειτουργό του Π.Ι. δρα Έφη Παπαριστοδήμου (τηλ. 22402345, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

Υπενθυμίζεται ότι για τη διαδικασία υποβολής δηλώσεων είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο του Π.Ι. με Αρ. Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018 και στην αρχική ιστοσελίδα του Π.Ι. http://www.pi.ac.cy. Σε περίπτωση οποιουδήποτε προβλήματος σύνδεσης, παρακαλούμε να στείλετε email στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. και ο/η αρμόδιος/α λειτουργός του Π.Ι. θα επικοινωνήσει μαζί σας προς επίλυση του προβλήματός σας.

Σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής