Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σάς ενημερώνουμε για το Συνέδριο με τίτλο «Καταπολεμώντας την Παραπληροφόρηση μέσω της Παιδείας για τα Μέσα». Το Συνέδριο, το οποίο συνδιοργανώνουν το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.Κ.), το Ευρωπαϊκό έργο Co-Inform, και η Πρεσβεία των Η.Π.Α. στην Κύπρο, θα πραγματοποιηθεί στις 7 και 8 Ιουνίου 2019, στους χώρους του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στη Λεμεσό. Στο πλαίσιο του Συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί και ένα βιωματικό εργαστήριο για εκπαιδευτικούς.

Σκοπός του Συνεδρίου είναι η ευαισθητοποίηση διάφορων κοινωνικών ομάδων για την παραπληροφόρηση μέσω της Παιδείας για τα Μέσα, όπως επίσης η παρουσίαση μεθόδων και εργαλείων για την καλλιέργεια κριτικής σκέψης για την ορθότερη χρήση των διαδικτυακών μέσων επικοινωνίας. Το Συνέδριο θα περιλαμβάνει δημόσιες συζητήσεις με προσκεκλημένους ομιλητές, διαδραστικές δραστηριότητες και βιωματικά εργαστήρια για ανάπτυξη δεξιοτήτων.

Θεωρούμε ότι η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στο Συνέδριο είναι σημαντική και θα ενισχύσει την κατανόησή τους σε θέματα που αφορούν στην Παιδεία για τα Μέσα και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει η κοινωνία μας στην εποχή της Πληροφορίας.

Η πρώτη μέρα του συνεδρίου (Παρασκευή, 7 Ιουνίου 2019) θα φιλοξενήσει συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με θέμα «Τι μπορούμε να κάνουμε ως κοινωνία για να περιορίσουμε τη διάδοση της παραπληροφόρησης στο διαδίκτυο;», υπό τον συντονισμό του δημοσιογράφου κ. Νικόλα Καρίδη. Η Συζήτηση θα διεξαχθεί στο κτήριο «Ανδρέας Θεμιστοκλέους», στους χώρους του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, στη Λεμεσό, από τις 6.00 μ.μ. μέχρι τις 7.30 μ.μ.

Η δεύτερη μέρα, Σάββατο 8 Ιουνίου 2019, θα ξεκινήσει με χαιρετισμούς από τον πρύτανη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, την πρέσβειρα των Η.Π.Α. στην Κύπρο και τη Διευθύντρια του Π.Ι.Κ. Θα ακολουθήσει συζήτηση με θέμα «Καταπολεμώντας την παραπληροφόρηση μέσω του γραμματισμού στα ψηφιακά μέσα: ο ρόλος της κοινωνίας και του κράτους», υπό τον συντονισμό της κ. Σόφης Μιχαηλίδου, Διευθύντριας του Γραφείου Τύπου και Πληροφοριών. Από τις 12.30 μ.μ. μέχρι τις 4.00 μ.μ. θα πραγματοποιηθούν βιωματικά εργαστήρια.

Το βιωματικό εργαστήριο για εκπαιδευτικούς δημοτικής και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στοχεύει να ενημερώσει τους/τις συμμετέχοντες/ουσες για το θέμα της παραπληροφόρησης, καθώς και τρόπους με τους οποίους τα νέα μέσα και τα κοινωνικά δίκτυα καθορίζουν τη διαδικτυακή μας συμπεριφορά. Οι συμμετέχοντες/ουσες εκπαιδευτικοί θα αποκτήσουν βασικές γνώσεις και δεξιότητες, απαραίτητες για τη διδασκαλία του θέματος σε σχολικά περιβάλλοντα. Επιπρόσθετα, θα έχουν την ευκαιρία να εξερευνήσουν εκπαιδευτικό υλικό και διαφορετικές δραστηριότητες που μπορούν να υλοποιηθούν στην αίθουσα διδασκαλίας.

Για συμμετοχή στο Συνέδριο και στο βιωματικό εργαστήριο είναι απαραίτητη η εγγραφή μέχρι τις 31/05/2019. Σημειώνεται ότι οι θέσεις είναι περιορισμένες και πως θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης συμμετοχής.

Για περισσότερες πληροφορίες σε σχέση με το Συνέδριο, το Πρόγραμμα του Συνεδρίου και την εγγραφή σε αυτό μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του Συνεδρίου στον σύνδεσμο: http://medialiteracy.cut.ac.cy/el/

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.