Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Frederick, το Δημοτικό Σχολείο Παλώδιας, το Γυμνάσιο Νεάπολης, το 27ο Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού και τον Κυπριακό Σύνδεσμο Παιδικού και Νεανικού Βιβλίου, διοργανώνει την Γ΄ Ημερίδα Νεανικής Λογοτεχνίας και Φιλαναγνωσίας με τίτλο «Με αφορμή δύο βιβλία. Από την Άσπρη στολή (Μ. Μιχαηλίδου-Καδή) στο Καλοκαίρι που μεγάλωσα (Ά. Αντωνίου)» το Σάββατο, 11 Μαΐου 2019, στο 27ο Δημοτικό Σχολείο της Λεμεσού, από τις 9:30 μέχρι τις 12:30. Η Ημερίδα απευθύνεται σε Εκπαιδευτικούς Δημοτικής και Προδημοτικής Εκπαίδευσης και Φιλολόγους.

Η Γ΄ Ημερίδα Νεανικής Λογοτεχνίας και Φιλαναγνωσίας «Με αφορμή δύο βιβλία…» αφιερώνεται στην Άσπρη στολή της Μαρίνας Μιχαηλίδου-Καδή (Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας για Μικρά Παιδιά για εκδόσεις του έτους 2017) και στο βιβλίο Το καλοκαίρι που μεγάλωσα της Άντρης Αντωνίου (Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας για Μεγάλα Παιδιά και Εφήβους για εκδόσεις του έτους 2017).

Σκοπός της Ημερίδας είναι να φέρει σε επαφή τους Εκπαιδευτικούς Δημοτικής και Προδημοτικής Εκπαίδευσης καθώς και τους Φιλολόγους με το σύγχρονο, ποιοτικό παιδικό βιβλίο της Κύπρου και να προτείνει ιδέες επεξεργασίας του στην τάξη για σκοπούς φιλαναγνωσίας και λογοτεχνικού γραμματισμού. Τα εφτά βιωματικά εργαστήρια, που αποτελούν τον κορμό της Ημερίδας, ενσωματώνουν το δημιουργικό και επιστημονικό περιεχόμενο στη βιωματική προσέγγιση και δίνουν την ευκαιρία στους/στις συμμετέχοντες/ουσες να συνδυάσουν θεωρία και πράξη. Επισυνάπτονται το Πρόγραμμα της Ημερίδας και οι περιγραφές των εργαστηρίων με τα βιογραφικά σημειώματα των εισηγητών/τριών.

Οι δηλώσεις συμμετοχής των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (https://www.pi-eggrafes.ac.cy). Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οι δηλώσεις θα γίνονται δεκτές στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών (https://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια μέχρι τις 8 Μαΐου 2019. Σημειώνεται ότι κατά τη διαδικασία εγγραφής οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να δηλώσουν το εργαστήρι που επιθυμούν να λάβουν μέρος. Τονίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα ανακοινωθούν στις 9 Μαΐου 2019 στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy). Για διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλέφωνο 22 402365 ή στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Στους συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Περιλήψεις εργαστηρίων

Βιογραφικά