Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, ενημερώνεστε ότι το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Κύπρου και η Ομάδα Ειδικού Ενδιαφέροντος «Έρευνα και Διδασκαλία στη Γλώσσα και στον Γραμματισμό», της Παιδαγωγικής Εταιρείας Κύπρου, σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, διοργανώνουν Ημερίδα, με τίτλο: «Γλωσσική Διδασκαλία: Από την Πράξη στη Θεωρία και Πάλι Πίσω». Η Ημερίδα θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2019, από τις 15:30 μέχρι τις 19:30, στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (Πανεπιστημιούπολη, Κτίριο ΧΩΔ 02).

Σκοπός της Ημερίδας είναι να παρουσιάσει πρακτικά παραδείγματα εφαρμογών στο γλωσσικό μάθημα και να αναδείξει την παιδαγωγική τους αξία, συνδέοντάς τις με συγκεκριμένες διδακτικές παραδοχές. Στο πλαίσιο αυτό, εκπαιδευτικοί Προδημοτικής και Δημοτικής εκπαίδευσης θα παρουσιάσουν, μέσα από εργαστήρια, πρακτικές που έχουν εφαρμόσει, στο πλαίσιο γλωσσικής διδασκαλίας σε κυπριακές τάξεις, αντλώντας η καθεμιά από τη δική της εμπειρογνωμοσύνη, ανάγκες και ενδιαφέροντα. Ως εκ τούτου, οι συμμετέχοντες/ουσες θα εμπλακούν σε δημιουργικές πρακτικές, που ευνοούν τη σύζευξη της πράξης με τη θεωρία, στη διδασκαλία της γλώσσας και του γραμματισμού.

Στο τέλος κάθε εργαστηρίου, ακαδημαϊκοί, ειδικευμένοι/ες στη διδακτική της γλώσσας και του γραμματισμού, θα συνδέσουν την πράξη με τη θεωρία, εντοπίζοντας και συζητώντας τις θεωρητικές και παιδαγωγικές προεκτάσεις των εφαρμοσθείσων πρακτικών. Σχετικές προεκτάσεις θα παρουσιαστούν και θα συζητηθούν, στο πλαίσιο ανοιχτής διάλεξης-ομιλίας, από τον Καθηγητή στον Τομέα Γλωσσολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Δρ. Δημήτριο Κουτσογιάννη, με τίτλο: «Γλωσσική Διδασκαλία στον Ελληνόφωνο Χώρο: Χθες, Σήμερα, Αύριο».

Η Ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Προδημοτικής και Δημοτικής Εκπαίδευσης, με ενδιαφέρον στη διδακτική του γλωσσικού μαθήματος. Κατά την Ημερίδα, θα διοργανωθούν πέντε (5) βιωματικά εργαστήρια, διάρκειας δύο ωρών το καθένα, στα οποία θα εγγραφούν είκοσι (20) εκπαιδευτικοί στο καθένα. Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί θα μπορούν να εγγραφούν σε ένα εργαστήριο της επιλογής τους.

Το Πρόγραμμα, η περιγραφή των πέντε (5) εργαστηρίων και η αφίσα της Ημερίδας επισυνάπτονται.

Με βάση τα πιο πάνω, οι δηλώσεις που αφορούν στη συμμετοχή και τις επιλογές των εκπαιδευτικών, οι οποίοι/ες ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στην Ημερίδα, θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικώς, μέσω του διαδικτυακού περιβάλλοντος εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy) και, συγκεκριμένα, στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από την Παρασκευή, 8 Μαρτίου 2019 μέχρι και την Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2019.

Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής, είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ. Φακ. Π.Ι.16.8.01.2, ημερομηνίας 5 Δεκεμβρίου 2018, καθώς και στην αρχική σελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi.ac.cy .

Σημειώνεται ότι όσοι/ες εκπαιδευτικοί θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα, θα λάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών στην Ημερίδα θα ανακοινωθεί τη Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2019, στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy). Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εκπαιδευτικών, που θα μπορούν να λάβουν μέρος στην εν λόγω Ημερίδα, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής.

Για τυχόν διευκρινίσεις ή περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε στον Λειτουργό του Π.Ι., κ. Σπύρο Σοφοκλέους (22402485, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στην εν λόγω Ημερίδα.

Πρόγραμμα και περιγραφή εργαστηρίων

Αφίσα