Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας της Παιδείας για τα Μέσα, 18-22 Μαρτίου 2019, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου σε συνεργασία με την Αρχή Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου συνδιοργανώνουν Ημερίδα με τίτλο «Παιδεία για τα Μέσα», ειδικά για μαθητές/τριες Στ’ τάξης Δημοτικού Σχολείου και Α’ τάξης Γυμνασίου από την επαρχία Λευκωσίας. Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία» στη Λευκωσία, την Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2019, από τις 8:30 μέχρι τις 12:00μμ. Οι μαθητές/μαθήτριες να συνοδεύονται από εκπαιδευτικό/εκπαιδευτικούς του σχολείου τους.

Η Ημερίδα έχει στόχο να ευαισθητοποιήσει τους/τις μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς σε θέματα που αφορούν την Παιδεία για τα Μέσα, να ενθαρρύνει την δημιουργική αξιοποίηση των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης (ΜΜΕ) στην εκπαιδευτική διαδικασία και γενικά να προτρέψει τους/τις συμμετέχοντες/ συμμετέχουσες να εμβαθύνουν στον ρόλο που διαδραματίζουν τα ΜΜΕ στη σύγχρονη εποχή και στην ανάγκη που υπάρχει να εκπαιδεύονται οι μαθητές/τριες και γενικά όλοι οι πολίτες, ώστε να μην είναι απλώς παρατηρητές/καταναλωτές αλλά να είναι κριτικοί αναγνώστες των όσων διαβάζουν, ακούν και βλέπουν μέσω των ΜΜΕ. Οι μαθητές/μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί θα έχουν τη δυνατότητα, εκτός από τις ομιλίες της ημερίδας, να παρακολουθήσουν βιωματικά εργαστήρια σχετικά με το θέμα.

Η Ημερίδα μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι και 150 μαθητές/τριες, γι’ αυτό τα σχολεία καλούνται να εκπροσωπηθούν από 3-4 μαθητές/τριες και έναν/μια εκπαιδευτικό. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Η γλώσσα διεξαγωγής της Ημερίδας θα είναι η Ελληνική. Το Προκαταρκτικό Πρόγραμμα της Ημερίδας επισυνάπτεται.

Πληροφορίες για τη συμμετοχή του σχολείου σας στην Ημερίδα της 21ης Μαρτίου 2019

Tα σχολεία που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην Ημερίδα, θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής, μέσω του λογαριασμού τους στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες – Συνέδρια», από την 8η μέχρι τη 18η Μαρτίου 2019. Κατά την υποβολή της δήλωσης συμμετοχής, τα σχολεία καλούνται να δηλώσουν τους/τις συμμετέχοντες/συμμετέχουσες (μαθητές/μαθήτριες, εκπαιδευτικός). Λεπτομέρειες για τη δήλωση συμμετοχής παρατίθενται πιο κάτω:

1. Στοιχεία εκπαιδευτικών και μαθητών/μαθητριών που θα παρακολουθήσουν την Ημερίδα

Παρακαλείστε όπως μεριμνήσετε, ώστε το σχολείο σας να εκπροσωπηθεί στην εν λόγω Ημερίδα, ως ακολούθως:

• Δημοτική Εκπαίδευση: 3-4 μαθητές/τριες Στ’ τάξης και 1 εκπαιδευτικός
  • Μέση Γενική Εκπαίδευση: 3-4 μαθητές/μαθήτριες Α’ τάξης Γυμνασίου και 1 εκπαιδευτικός

Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων του/της εκπαιδευτικού που θα συνοδεύσει τα παιδιά. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των εκπαιδευτικών και των σχολείων στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Τονίζεται, ότι η διεύθυνση του κάθε σχολείου θα πρέπει να διευθετήσει την ασφαλή και έγκαιρη μετάβαση των μαθητών/τριών και εκπαιδευτικού στον χώρο διεξαγωγής της ημερίδας, καθώς και την αποχώρησή τους.

2. Εκτύπωση της Δήλωσης Συμμετοχής

Για λόγους επίσπευσης της διαδικασίας εγγραφών την ημέρα διεξαγωγής της Ημερίδας, παρακαλείσθε όπως εκτυπώσετε τη δήλωση συμμετοχής του σχολείου σας, η οποία θα πρέπει να παραδοθεί κατά την προσέλευση των συμμετεχόντων στον χώρο διεξαγωγής της Ημερίδας.

Οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες θα έχουν την ευθύνη της διάχυσης των αποτελεσμάτων της Ημερίδας στο σχολείο τους. Παράλληλα, συστήνεται όπως ενημερώσετε όλους τους/τις μαθητές/τριες, τους/τις εκπαιδευτικούς, καθώς και τον Σύνδεσμο γονέων του σχολείου σας, σχετικά με την πιο πάνω Ημερίδα.

Για τυχόν διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνείτε με την κ. Αναστασία Οικονόμου, Προϊστάμενη του Τομέα Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας (ΤΕΤ) του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. τηλ.: 22402310) ή με τους λειτουργούς του ΤΕΤ στα τηλέφωνα 22402339, 22402323, 22402372 και 22402313.

Εγκύκλιος, πρόγραμμα και αφίσα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής
(υποβάλλεται από τα σχολεία)