Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) ανακοινώνουν την πραγματοποίηση Εκδήλωσης με τίτλο: «Εναλλακτικές μέθοδοι διδασκαλίας και μάθησης μέσα από γελοιογραφίες». Η Εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 18 Μαρτίου 2019, από τις 17:30 μέχρι τις 19:45, στο κτήριο Τάσος Παπαδόπουλος Αμφιθέατρο 1, στο ΤΕΠΑΚ, στη Λεμεσό.

Η Εκδήλωση θα περιλαμβάνει ομιλία από τον Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και Πρόεδρο του Συνδέσμου Κυπρίων Γελοιογράφων κ. Σώτο Βοσκαρίδη με θέμα: «Η γελοιογραφία ως εναλλακτικό εκπαιδευτικό εργαλείο». Στη συνέχεια, θα γίνουν σύντομες παρουσιάσεις από σχολεία, στα οποία πραγματοποιήθηκαν Βιωματικά Εργαστήρια με θέμα τη γελοιογραφία από τον κ. Βοσκαρίδη και θα ακολουθήσει Έκθεση Γελοιογραφίας. Επισυνάπτεται σχέδιο του προγράμματος και η αφίσα της Εκδήλωσης.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην Εκδήλωση θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια» από την Τρίτη, 5 Μαρτίου 2019 μέχρι και την Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2019. Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων.

Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018, καθώς και στην αρχική σελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi.ac.cy .

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. την Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2019.

Σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Εκδήλωση θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Για τυχόν διευκρινίσεις ή περαιτέρω πληροφορίες, μπορείτε να απευθύνεστε στη Λειτουργό του Π.Ι. κ. Μαρία Ηρακλέους (22402387, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Αφίσα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής