Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά 2018-19, και μέχρι το τέλος του 2021, συνεχίζεται η υλοποίηση στην Κύπρο εκστρατείας ενημέρωσης  και ευαισθητοποίησης για σεβασμό και αποδοχή των μεταναστών και των προσφύγων/αιτητών ασύλου, που είναι δικαιούχοι διεθνούς προστασίας. Η εκστρατεία αυτή τιτλοφορείται «AWARE», συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Ασύλου Μετανάστευσης και Ένταξης και το Υπουργείο Εσωτερικών και τη στηρίζει η Ύπατη Αρμοστεία για τους Πρόσφυγες και ο Οργανισμός Νεολαίας Κύπρου.

Η εκστρατεία περιλαμβάνει σεμινάρια διάρκειας δύο διδακτικών περιόδων και ημερίδες με διαλέξεις, σεμινάρια και βιωματικά εργαστήρια διάρκειας 3-4 διδακτικών περιόδων για μαθητές/ριες σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης, αναλόγως του ενδιαφέροντος που θα εκδηλώνεται από την πλευρά των σχολείων. Τα σεμινάρια έχουν διαδραστικό περιεχόμενο και περιλαμβάνουν προβολή βίντεο και βιωματικό εργαστήριο, συμβάλλοντας έτσι στην καταπολέμηση του ρατσισμού και της ξενοφοβίας. Η εκστρατεία περιλαμβάνει εύχρηστη ηλεκτρονική διαδραστική εφαρμογή με τη μορφή ερωτηματολογίου για συμμετοχή των νέων, και ενημερωτικό υλικό και γλωσσάρι (ηλεκτρονική μορφή) για την καλύτερη εξοικείωση με τις έννοιες της διαφορετικότητας, του σεβασμού και της αποδοχής. Στοχεύει ειδικότερα στην ενημέρωση των μαθητών/ριών σχετικά με τους μετανάστες και τους πρόσφυγες, την προαγωγή του αισθήματος αποδοχής και την όσο το δυνατόν καλύτερη ένταξη αυτής της ομάδας στην τοπική κοινωνία.

Περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του έργου www.cyprusaware.eu. Όσα σχολεία θα ήθελαν να προσφερθεί σεμινάριο προς μαθητές/τριες, μπορούν να επικοινωνήσουν με τον κ. Μάριο Ζίττη της Ομάδας Εκστρατείας «AWARE» (τηλ. 22875561-3/ 99997644, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).