Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, ενημερώνεστε ότι o ετήσιος θεσμός της Ημερίδας Χορωδιών, ο οποίος πρόκειται να πραγματοποιηθεί για έβδομη συνεχή χρονιά, προγραμματίζεται όπως συνδιοργανωθεί από τη Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, μέσα από τις δύο ακόλουθες δράσεις:

1. Ημερίδα Χορωδιών για τα Μουσικά Λύκεια, την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2019 στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου, στη Λευκωσία
  2. Ημερίδα Χορωδιών για τα Μουσικά Γυμνάσια, την Παρασκευή 19 Απριλίου 2019 στο Παττίχειο Δημοτικό Θέατρο, στη Λεμεσό.

Οι εργασίες της Ημερίδας στοχεύουν στην επίτευξη συγκεκριμένων Δεικτών Επιτυχίας και Επάρκειας του μαθήματος της Μουσικής, οι οποίοι αφορούν στα ακόλουθα:

1. την επιμόρφωση των Καθηγητών Μουσικής στο χορωδιακό τραγούδι ως μέρος του διδακτικού και εξωδιδακτικού τους έργου, καθώς και του υπό έμφαση στόχου στο τραγούδι που έχει καθοριστεί για την περίοδο 2016-2020 από το Γραφείο ΕΜΕ Μουσικής,
  2. την ανάπτυξη συνεργειών μεταξύ της επίσημης εκπαίδευσης του ΥΠΠ, δήμων και κοινοτήτων του τόπου,
  3. τη συνεργασία των μαθητών με επαγγελματίες του χώρου της μουσικής και του πολιτισμού, και,
  4. την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα κοινωνικής αλληλεγγύης μέσω δράσεων κοινωνικής παρέμβασης και προσφοράς.

Στο πιο πάνω πλαίσιο, η Hμερίδα απευθύνεται:

• σε όσους Καθηγητές Μουσικής το επιθυμούν, και
  • στους μαθητές των Μουσικών Λυκείων και Γυμνασίων (βλ. αντίστοιχες δράσεις πιο πάνω).

Οι εργασίες των δύο δράσεων θα αναπτυχθούν μέσα από απογευματινό εργαστήρι προς τους μαθητές των Μουσικών Σχολείων και Καθηγητές Μουσικής, τα αποτελέσματα του οποίου θα παρουσιαστούν σε βραδινή συναυλία.

Οι συναυλίες θα έχουν ελεύθερη είσοδο για το κοινό, και θα γίνονται δεκτές εισφορές που θα διατεθούν για την ενίσχυση του έργου της Κοινότητας Αγίου Λουκά του Ιατρού, που στόχο έχει τη δημιουργία ενός κέντρου παροχής υποστηρικτικών υπηρεσιών για άτομα με ειδικές ανάγκες (http://www.pansof.org).

• Το Πρόγραμμα εργασιών της κάθε Ημερίδας, έχει ως ακολούθως:

Πρόγραμμα Ημερίδας Χορωδιών 2019

Σημ.: Το πρόγραμμα ενδέχεται να τύχει ελαφρών διαφοροποιήσεων

Μέρος Α΄

Προσέλευση - Τακτοποίηση στα καμαρίνια

Καλωσόρισμα - Οδηγίες

Προβολή σύντομου βίντεο για το έργο του Ιδρύματος Αγίου Λουκά

Εργαστήρι

Ζέσταμα και Διδασκαλία του κοινού τραγουδιού

Διάλειμμα: Σνακ - Νερό

Προετοιμασία για τη Συναυλία: το κάθε Σχολείο ακολουθεί διαφορετικό πρόγραμμα, ώστε να ολοκληρωθούν τα ακόλουθα:

(α) Πρόβα μόνο του, (β) Πρόβα Σκηνής, (γ) Σνακ και (δ) Ντύσιμο

Μέρος Β΄

Καθαρισμός χώρου

Άνοιγμα αίθουσας για το κοινό

Χαιρετισμοί:

• Εκπροσώπου της Κοινότητας Αγίου Λουκά του Ιατρού
  • Δημάρχου Στροβόλου/ Δημάρχου Λεμεσού
  • Κήρυξη της έναρξης της βραδινής συναυλίας: Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού

Συναυλία

• παρουσίαση του κάθε Σχολείου ξεχωριστά
  • παρουσίαση των εργασιών της Ημερίδας μέσω της ερμηνείας του κοινού τραγουδιού

Επιπρόσθετα, ενημερώνεστε για τα ακόλουθα:

1. Στους συμμετέχοντες Καθηγητές Μουσικής και Μαθητές θα δοθεί Πιστοποιητικό Παρακολούθησης από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού.

2. Προσέλευση και Δηλώσεις Συμμετοχής Καθηγητών Μουσικής

• Οι Καθηγητές Μουσικής μπορούν να προσέλθουν στην Ημερίδα από τη 1:40 μ.μ. και μετά, αφού ολοκληρώσουν τα διδακτικά τους καθήκοντα στο Σχολείο που υπηρετούν. Τονίζεται ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χαθεί διδακτικός χρόνος.
  • Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Συνέδριο θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια.

Όσο αφορά στη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής, είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

3. Μαθητές των Μουσικών Σχολείων

Οι μαθητές θα απαλλαγούν από τα πρωινά τους καθήκοντα την ημέρα διεξαγωγής της Ημερίδας που απευθύνεται σε αυτούς (βλ. πιο πάνω), καθώς η διάρκειά της είναι μεγάλη και οι εργασίες της τελειώνουν πολύ αργά το βράδυ.

4. Δήλωση Συμμετοχής Χορωδίας Μουσικού Σχολείου

Οι Χορωδίες των Μουσικών Σχολείων θα πρέπει να αποστείλουν τη συνημμένη Δήλωση Συμμετοχής Χορωδίας Μουσικού Σχολείου (βλ. Παράρτημα 1) στο τηλεομοιότυπο (φαξ) 22402398, μέσω του Διευθυντή/τριας και της Γραμματείας του πρωινού τους Σχολείου.

5. Οι καταληκτικές ημερομηνίες για Δηλώσεις Συμμετοχής είναι οι ακόλουθες:

• μέχρι τις 8 Μαρτίου 2019 για την Ημερίδα στη Λευκωσία, και
  • μέχρι τις 12 Απριλίου 2019 για την Ημερίδα στη Λεμεσό.

Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ αποτείνεστε στο τηλέφωνο 22800698 ή αποστείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους Καθηγητές Μουσικής του Σχολείου σας.

Έντυπο δήλωσης συμμετοχής χορωδίας