Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε για τη διεξαγωγή του 4ου Συνεδρίου Χημείας, το οποίο συνδιοργανώνουν η Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, το Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), το Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Κύπρου (ΠΚ), η Παγκύπρια Ένωση Επιστημόνων Χημικών (ΠΕΕΧ) και ο Σύνδεσμος Χημικών Καθηγητών Ο.Ε.Λ.Μ.Ε.Κ. (ΣΥΧΗΚΑ).

Το Συνέδριο που έχει θέμα «Από τον χαλκό στον Μεντελέγιεφ στο σήμερα: συνεχείς εξελίξεις και ανακαλύψεις», απευθύνεται κυρίως σε καθηγητές Χημείας Γυμνασίων, Λυκείων, Τεχνικών Σχολών και Ιδιωτικών Σχολείων, καθώς και φοιτητές Χημείας. Θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (Αίθουσα 108 - Κεντρικές Παρουσιάσεις), το Σάββατο, 16 Μαρτίου 2019, από τις 8:30 μέχρι τις 13:30.

Οι καθηγητές Χημείας που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Συνέδριο θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια», από τις 11 Φεβρουαρίου μέχρι την 1η Μαρτίου 2019. Σημειώνεται ότι κατά τη διαδικασία δήλωσης, οι ενδιαφερόμενοι/ες θα κληθούν να επιλέξουν το βιωματικό εργαστήριο που επιθυμούν. Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και ώρα δήλωσης της συμμετοχής. Όταν πληρωθεί ο διαθέσιμος αριθμός θέσεων, τότε αυτόματα δεν θα επιτρέπονται άλλες εγγραφές. Μετά την ολοκλήρωση των εγγραφών, την 1η Μαρτίου, θα αναρτηθεί ονομαστικός κατάλογος των συνέδρων στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy). Τέλος, σημειώνεται ότι στους συμμετέχοντες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στο εν λόγω Συνέδριο.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής