Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης της Διατμηματικής Επιτροπής για την ένταξη των μαθητών/μαθητριών με μεταναστευτική βιογραφία στο κυπριακό εκπαιδευτικό σύστημα, διοργανώνει Συνέδριο με θέμα «Βασικές αρχές διδασκαλίας στην πολύγλωσση τάξη». Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 13 Φεβρουαρίου 2019 στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία, από τις 8:00 μέχρι τις 13:00.

Το Συνέδριο θα περιλαμβάνει κύρια εισήγηση με θέμα «Ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα στη συμβατική τάξη», από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Ασπασία Χατζηδάκη. Θα ακολουθήσουν παράλληλα εργαστήρια για τη Δημοτική και τη Μέση Γενική και Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση, στα οποία οι εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να επιμορφωθούν στις βασικές αρχές διδασκαλίας σε μαθητές/μαθήτριες με μειωμένη γνώση της Ελληνικής. Επισυνάπτεται προσχέδιο προγράμματος.

Το Συνέδριο θα έχει ως αποδέκτες εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, που διδάσκουν σε δημόσια σχολεία της Κύπρου και ιδιαίτερα σε σχολεία με σημαντικό αριθμό μαθητών/μαθητριών με μεταναστευτική βιογραφία. Όσον αφορά τη Δημοτική Εκπαίδευση, δήλωση συμμετοχής στο Συνέδριο μπορούν να υποβάλουν εκπαιδευτικοί υπεύθυνοι/υπεύθυνες τμήματος (εκπαιδευτικοί συμβατικής τάξης), που έχουν στην τάξη τους μεγάλο αριθμό μαθητών/μαθητριών με μεταναστευτική βιογραφία (ΟΧΙ ο/η εκπαιδευτικός που διδάσκει τα ενισχυτικά μαθήματα για την Ελληνική ως δεύτερη γλώσσα).

Όσον αφορά τη Μέση Γενική και τη Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση, το Συνέδριο θα παρακολουθήσουν υποχρεωτικά εκπαιδευτικοί που διδάσκουν σε μαθητές/μαθήτριες με μεταναστευτική βιογραφία (ΟΧΙ ο/η φιλόλογος που διδάσκει τα μαθήματα Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στα ειδικά τμήματα). Συγκεκριμένα, το Συνέδριο θα παρακολουθήσουν:

1. Δύο εκπαιδευτικοί (ένας/μία καθηγητής/καθηγήτρια Μαθηματικών και ένας/μία καθηγητής/καθηγήτρια Φυσικών Επιστημών – Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας) που διδάσκουν τα Ενισχυτικά Μαθήματα, από κάθε Γυμνάσιο, όπου λειτουργούν Μεταβατικές Τάξεις.
  2. Ένας/μία εκπαιδευτικός, που διδάσκει στο τμήμα με μαθητές/μαθήτριες με μεταναστευτική βιογραφία, από κάθε Λύκειο ή Τεχνική Σχολή, όπου λειτουργεί τμήμα Ασυνόδευτων Ανηλίκων.
  3. Ένας/μία εκπαιδευτικός, που διδάσκει στο τμήμα με μαθητές/μαθήτριες με μεταναστευτική βιογραφία, από το Λύκειο Παλουριώτισσας, ένας/μία εκπαιδευτικός από το Λύκειο Λιβαδιών και ένας/μία εκπαιδευτικός από το Εσπερινό Γυμνάσιο και Λύκειο Κοκκινοχωρίων, όπου λειτουργούν ειδικά προγράμματα για μαθητές/μαθήτριες με μεταναστευτική βιογραφία.
  4. Ένας/μία εκπαιδευτικός, που διδάσκει στο τμήμα με μαθητές/μαθήτριες με μεταναστευτική βιογραφία, από τα Γυμνάσια και Λύκεια, όπου λειτουργούν Ολιγόωρα Τμήματα διδασκαλίας της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας.

Νοείται ότι οι εκπαιδευτικοί που θα παρακολουθήσουν το Συνέδριο θα αξιοποιηθούν ως πυρήνες στα σχολεία τους για διάχυση της αποκτηθείσας γνώσης και μεθοδολογίας.

Η δήλωση συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθεί μέσω του λογαριασμού του σχολείου στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy στην κατηγορία «Ημερίδες - Συνέδρια», από την Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2019 έως και την Παρασκευή 8 Φεβρουαρίου 2019, αφού προηγουμένως βεβαιωθούν οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν ότι έχουν επικαιροποιημένα τα στοιχεία του προφίλ τους.

Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των εκπαιδευτικών και των σχολείων στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης και ότι υπάρχει περιορισμός στον μέγιστο αριθμό ατόμων που μπορούν να λάβουν μέρος στο Συνέδριο, ανά βαθμίδα εκπαίδευσης. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/συμμετεχουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου τη Δευτέρα, 11 Φεβρουαρίου 2019.

Παρακαλούμε για την ενημέρωσή σας και ενέργειες για εγγραφή εκπαιδευτικών του σχολείου σας.

Εγκύκλιος και πρόγραμμα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής