Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου οργανώνουν σεμινάρια επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, που πραγματοποιούνται σε προαιρετική βάση, με θέμα την «Επαυξημένη Ανάγνωση».

Η επιμόρφωση είναι βασισμένη στο πρόγραμμα Living Book, το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, στο πλαίσιο το προγράμματος Erasmus+. Tο Living Book αφορά την ανάγνωση μέσω της επαυξημένης πραγματικότητας (augmented reality), συνδυάζοντας παραδοσιακό κείμενο και ψηφιακή δημιουργικότητα, για να προωθήσει την αγάπη για διάβασμα σε παιδιά ηλικίας 9-15 χρονών. Οι δραστηριότητες του έργου και της επιμόρφωσης στοχεύουν στην εφαρμογή των αναδυόμενων ψηφιακών τεχνολογιών στο παραδοσιακό κείμενο του βιβλίου, ώστε να βοηθήσουν τα παιδιά να ερμηνεύσουν τις ιστορίες και να τις ανακατασκευάσουν με τα δικά τους μάτια. Απώτερος στόχος του προγράμματος είναι η καλλιέργεια συμπεριφορών ανάγνωσης και η προώθηση της αγάπης για το διάβασμα, με έμφαση σε κοινωνικά ευάλωτες ομάδες.

To επιμορφωτικό πρόγραμμα θα περιλαμβάνει πέντε τρίωρες συναντήσεις, με θέμα τη χρήση τεχνολογικών εργαλείων στη διδασκαλία της Λογοτεχνίας. Η μία από τις συναντήσεις θα γίνει σε εργάσιμο χρόνο (4 περιόδους) και θα περιλαμβάνει παρακολούθηση της εφαρμογής του «Living Book» στο Δημοτικό Σχολείο Μακεδονίτισσας Γ΄- Στυλιανού Λένα, το οποίο είναι ένας από τους εταίρους του Προγράμματος. Οι υπόλοιπες συναντήσεις θα διεξαχθούν στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, σε απογευματινό χρόνο. Συγκεκριμένα, οι επιμορφωτικές συναντήσεις θα διεξαχθούν ως ακολούθως:

1η συνάντηση: Τετάρτη, 13 Φεβρουαρίου 2019, 3:30 μ.μ. - 6:30 μ.μ., Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

2η συνάντηση: Τετάρτη, 20 Φεβρουαρίου 2019, 3:30 μ.μ. - 6:30 μ.μ., Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

3η συνάντηση: Τετάρτη, 27 Φεβρουαρίου 2019, σε πρωινό χρόνο, Δημοτικό Σχολείο Μακεδονίτισσας Γ΄ - Στυλιανού Λένα (θα δοθούν περισσότερες λεπτομέρειες αργότερα)

4η συνάντηση: Τετάρτη, 6 Μαρτίου 2019, 3:30 μ.μ. - 6:30 μ.μ., Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

5η συνάντηση: Τετάρτη, 10 Απριλίου 2019, 3:30 μ.μ. - 6:30 μ.μ., Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου (θα είναι η συνάντηση που θα ακολουθήσει την κατευθυνόμενη πρακτική και πρέπει να υπάρχει κάποιος χρόνος για εφαρμογή στο ενδιάμεσο)

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην επιμόρφωση θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy στην κατηγορία «Εξειδικευμένα Σεμινάρια», από τις 25 Ιανουαρίου μέχρι τις 7 Φεβρουαρίου 2019. Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης. Σημειώνεται ότι θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής στα σεμινάρια.

Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής