Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, στο πλαίσιο υποστήριξης της επαγγελματικής μάθησης των εκπαιδευτικών, διοργανώνει επιμορφωτικές συναντήσεις για Εκπαιδευτικούς Δημοτικής Εκπαίδευσης που διδάσκουν Αγωγή Ζωής/Υγείας σε Β΄, Γ΄, Ε΄ ή Στ΄ τάξη. Οι επιμορφωτικές δράσεις θα πραγματοποιηθούν συνολικά σε τρεις (3) ξεχωριστές συναντήσεις σε τρεις (3) επαρχίες, από τις 8:30 – 13:30, σύμφωνα με το πιο κάτω Πρόγραμμα:

ΕΠΑΡΧΙΑ Επαρχίες Λάρνακας – Αμμοχώστου Επαρχίες Λεμεσού – Πάφου Επαρχία Λευκωσίας
ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ Δημοτικό Σχολείο Καθαρής Δημήτρη Λιπέρτη  Παράρτημα Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, Λεμεσός  Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λευκωσία
1Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ Πέμπτη, 7/2/19 Τρίτη, 19/2/19 Πέμπτη, 21/2/19
2Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ Πέμπτη, 7/3/19 Τρίτη, 5/3/19 Παρασκευή, 15/3/19
3Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ Τρίτη, 7/5/19 Τρίτη, 14/5/19 Πέμπτη, 16/5/19

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στις συναντήσεις της επαρχίας της επιλογής τους, θα δεσμευτούν ώστε να παρακολουθήσουν και τις τρεις (3) επιμορφωτικές συναντήσεις και να εφαρμόσουν δραστηριότητες στην τάξη τους στο ενδιάμεσο των συναντήσεων. Επισυνάπτεται το Προκαταρκτικό Πρόγραμμα της πρώτης επιμορφωτικής συνάντησης. Στους/στις συμμετέχοντες/συμμετέχουσες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης κατά τη λήξη των επιμορφωτικών συναντήσεων.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετέχουν στην επιμόρφωση θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου https://www.pi-eggrafes.ac.cy στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια», μέχρι τις 5 Φεβρουαρίου 2019. Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης.

Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Ο κατάλογος με τα ονόματα των συμμετεχόντων/ουσών θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στις 6 Φεβρουαρίου 2019.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Εγκύκλιος και πρόγραμμα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής