Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, πληροφορείστε ότι oι Διευθύνσεις Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο διοργανώνουν Ημερίδα, με θέμα: «Ο δοκιμιακός λόγος στη Μέση Εκπαίδευση».

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί σε μη εργάσιμο χρόνο ως εξής:

• Παρασκευή, 15 Φεβρουαρίου 2019, από τις 15:30 έως τις 19:30, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λευκωσία
  • Σάββατο, 16 Φεβρουαρίου 2019, από τις 9:00 μέχρι τις 13:30, Λύκειο Πολεμιδιών, Λεμεσός

Η Ημερίδα απευθύνεται σε Φιλολόγους, οι οποίοι/ες κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά διδάσκουν Νέα Ελληνική Γλώσσα Α΄, Β΄, Γ΄ τάξης σε Λύκεια, Τεχνικές Σχολές, Εσπερινά Γυμνάσια, εξατάξια Γυμνάσια και θα επικεντρωθεί στη διδασκαλία του δοκιμιακού λόγου στη Μέση Εκπαίδευση. Οι εισηγητές είναι ο κ. Γιάννης Β. Κωβαίος και ο κ. Δημήτρης Χριστόπουλος, συγγραφείς και καθηγητές Ελληνικής Φιλολογίας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Η επιμορφωτική αυτή δράση θα έχει εργαστηριακό χαρακτήρα. Το Πρόγραμμα της Ημερίδας καθώς και η περιγραφή των εργαστηρίων επισυνάπτονται.

Οι φιλόλογοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια», από τη Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2019 έως και τη Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019. Σημειώνεται ότι, κατά τη διαδικασία δήλωσης, οι ενδιαφερόμενοι/ες θα κληθούν να επιλέξουν το εργαστήριο που επιθυμούν. Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα καταγραφής της δήλωσης, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων.

Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ. Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. την Τρίτη, 12 Φεβρουαρίου 2019.

Σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Πρόγραμμα Λευκωσίας

Πρόγραμμα Λεμεσού