Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης διοργανώνουν ολοήμερες υποχρεωτικές επιμορφώσεις των εκπαιδευτικών που διδάσκουν την Ελληνική ως δεύτερη γλώσσα, τη φετινή σχολική χρονιά 2018-2019.

Οι επιμορφώσεις απευθύνονται σε όλους/όλες τους/τις φιλολόγους που διδάσκουν τα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα στα παιδιά με μεταναστευτική βιογραφία στη Μέση Γενική και Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση. Όσον αφορά στους/στις εκπαιδευτικούς της Δημοτικής Εκπαίδευσης, οι επιμορφώσεις απευθύνονται σε όσους/όσες διδάσκουν τα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα στα παιδιά με μεταναστευτική βιογραφία από έντεκα (11) περιόδους και άνω. Το θέμα, η ημερομηνία, οι συμμετέχοντες/ουσες και ο χώρος διεξαγωγής των επιμορφώσεων έχει καθοριστεί, όπως φαίνεται πιο κάτω:

Μέση Γενική και Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση: Εναλλακτικές Μέθοδοι Αξιολόγησης στα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα

Ημερομηνία Χώρος διεξαγωγής Συμμετέχοντες/ουσες
28/01/19 Νέο Παράρτημα Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, Λεμεσός (επαρχίες Λεμεσού και Πάφου)

Όλοι/ες οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν τα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα στα παιδιά με μεταναστευτική βιογραφία.
29/01/19 Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λευκωσία (επαρχίες Λευκωσίας, Λάρνακας και Αμμοχώστου)

Δημοτική Εκπαίδευση: Η Αξιολόγηση στα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα

Ημερομηνία Χώρος διεξαγωγής Συμμετέχοντες/ουσες
31/01/19 Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λευκωσία (επαρχίες Λευκωσίας, Λάρνακας και Αμμοχώστου)   Οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν τα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα στα παιδιά με μεταναστευτική βιογραφία από 11 περιόδους και άνω.
01/02/19 Νέο Παράρτημα Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, Λεμεσός (επαρχίες Λεμεσού και Πάφου)   Οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν τα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα στα παιδιά με μεταναστευτική βιογραφία από 11 περιόδους και άνω.

Οι ώρες διεξαγωγής όλων των επιμορφωτικών συναντήσεων είναι 08.30 – 13.00 και θα πραγματοποιηθούν από τη Δρα Μαρία Μητσιάκη, Επίκουρη Καθηγήτρια του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης.

Οι επιμορφώσεις διεξάγονται στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης της Διατμηματικής Επιτροπής για την ένταξη των μαθητών/τριών με μεταναστευτική βιογραφία στο κυπριακό εκπαιδευτικό σύστημα, δεδομένου ότι η επιμόρφωση και η κατάρτιση των εκπαιδευτικών αποτελεί έναν από τους άξονες προτεραιότητας του σχετικού Κειμένου Πολιτικής (εγκύκλιος με αρ. φακ. Π.Ι.7.1.10.3.4 ημερ. 28.02.2017).

Παρακαλούμε για την ενημέρωσή σας και τις δικές σας ενέργειες για εγγραφή ενός/μίας εκπαιδευτικού που διδάσκει την Ελληνική ως δεύτερη γλώσσα στα παιδιά με μεταναστευτική βιογραφία (για 11 περιόδους και άνω) από τα σχολεία Δημοτικής Εκπαίδευσης και όλων των εκπαιδευτικών που διδάσκουν στα Προγράμματα Διδασκαλίας της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στα σχολεία της Μέσης Εκπαίδευσης (Πρόγραμμα μεταβατικών τάξεων σε γυμνάσια, Ολιγόωρο πρόγραμμα σε γυμνάσια, λύκεια και τεχνικές σχολές, Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για Ασυνόδευτους Ανήλικους / Αιτητές Διεθνούς Προστασίας, σε λύκεια και τεχνικές σχολές, Πιλοτικό πρόγραμμα εντατικής εκμάθησης της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στο Λύκειο Παλουριώτισσας, Πρόγραμμα εκμάθησης της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στο Εσπερινό Γυμνάσιο και Λύκειο Κοκκινοχωρίων).

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στην επιμόρφωση θα πρέπει να υποβάλουν δήλωση συμμετοχής στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια», από τις 10 μέχρι τις 23 Ιανουαρίου 2019.

Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οδηγίες για τον τρόπο εισόδου των χρηστών στο διαδικτυακό περιβάλλον εγγραφών, καθώς και για τον τρόπο επικαιροποίησης των στοιχείων τους, υπάρχουν στην εγκύκλιο με Αρ.Φακ. Π.Ι.16.8.01.2 και ημερομηνία 5/12/2018.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής