Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, και σε συνέχεια σχετικής εγκυκλίου με αρ. φακ. Αρ. Φακ.: 4.3.06 και ημερ. 15 Οκτωβρίου 2018, επισυνάπτονται ο κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών, καθώς και το Πρόγραμμα της Ημερίδας.

Υπενθυμίζεται ότι η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, στις 3 Νοεμβρίου 2018 (8.30 π.μ. - 1.00 μ.μ.).

Εργαστήρια:

Εργαστήριο 1: «Μέθοδοι στήριξης παιδιών με μεταναστευτική βιογραφία στο σχολείο»

Εργαστήριο 2: «Διδάσκοντας για την ‘Ειρήνη’: Βιωματικό Εργαστήρι ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και τα δικαιώματα των προσφύγων»

Εργαστήριο 3: «Πρόσφυγες και ΜΜΕ»

Εργαστήριο 4: «Ο ρόλος του/της εκπαιδευτικού και του σχολείου στην ένταξη των παιδιών με προσφυγική και μεταναστευτική βιογραφία στο κοινωνικό και εκπαιδευτικό σύστημα»

Κατάλογος