Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι η Διεύθυνση Δημοτικής (Ομάδα Αναλυτικών Προγραμμάτων Ιστορίας) σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργανώνουν Ημερίδα με θέμα: «Διδάσκοντας Ιστορία με αξιοποίηση πηγών», το Σάββατο, 10 Νοεμβρίου 2018, από τις 8:15-13:30, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου στη Λευκωσία.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Δημοτικής Εκπαίδευσης και θα εστιάσει σε πρακτικές με τις οποίες οι εκπαιδευτικοί μπορούν να γίνουν αποτελεσματικότεροι στο μάθημα της Ιστορίας στο Δημοτικό Σχολείο, εφαρμόζοντας σύγχρονες μεθοδολογικές προσεγγίσεις και αξιοποιώντας πηγές. Στο πρώτο μέρος της ημερίδας , θα παρουσιαστούν στην ολομέλεια δύο κύριες εισηγήσεις από τον ακαδημαϊκό Άγγελο Παληκίδη, Επίκουρο Καθηγητή Διδακτικής της Ιστορίας στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και τη Διδάκτορα, συντονίστρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, κ. Αρχοντία Μαντζαρίδου. Στο δεύτερο μέρος θα διεξαχθούν τρία παράλληλα βιωματικά εργαστήρια. Το πρόγραμμα της ημερίδας και η περιγραφή των εργαστηρίων επισυνάπτονται.

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε όσοι/όσες επιθυμούν να παρακολουθήσουν τις εργασίες της Ημερίδας να δηλώσουν συμμετοχή (επιλέγοντας και το εργαστήριο που επιθυμούν να παρακολουθήσουν) στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στη διεύθυνση http://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες –Συνέδρια», από τις 18 Οκτωβρίου μέχρι και τις 7 Νοεμβρίου 2018. Για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών αιτήσεων είναι απαραίτητη η προηγούμενη εγγραφή των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην ημερίδα, ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα περιλαμβάνονται στην πιο πάνω ιστοσελίδα.

Σημειώνεται ότι, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων, θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας κατά τις εγγραφές. Ο κατάλογος με τα ονόματα των συμμετεχόντων/ουσών θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 8 Νοεμβρίου 2018. Στους συμμετέχοντες και στις συμμετέχουσες θα δοθεί Πιστοποιητικό Συμμετοχής, με τη λήξη των εργασιών της Ημερίδας.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνείτε με τη Δρα Έλενα Χριστοφίδου (Τηλ.: 22402368, Ηλ.Διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ) στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους εκπαιδευτικούς των σχολείων σας.

Περιγραφές εργαστηρίων

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής