Πληροφορείστε ότι η Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργανώνουν Διήμερο Εργαστηριακό Σεμινάριο με θέμα: «Αρχαία Ελληνικά. Τεχνικές και στρατηγικές προσέγγισης του αρχαιοελληνικού κειμένου».

Το Σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί από τον κ. Ελευθέριο Βεκρή, Σύμβουλο Α΄ Φιλολογικών μαθημάτων στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Προϊστάμενο του Γραφείου Έρευνας,  Σχεδιασμού και Εφαρμογών Β΄ και υπεύθυνο της Μονάδας Ανθρωπιστικών Επιστημών, τον κ. Βασίλειο Μπετσάκο, Αναπληρωτή Καθηγητή στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και συντάκτη του νέου Αναλυτικού Προγράμματος για τη διδασκαλία των Αρχαίων Ελληνικών στο Λύκειο, τον κ. Βασίλειο Συμεωνίδη, υποψήφιο διδάκτορα του Τμήματος Επιστημών της Αγωγής του ΕΚΠΑ, εμπειρογνώμονα στην εκπόνηση εκπαιδευτικού υλικού για το θεματικό πεδίο των Ανθρωπιστικών Επιστημών στο μάθημα Αρχαία Ελληνικά, και την κ. Αγγελική Μάρκογλου, Ειδική Επιστήμονα στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και συνεργάτιδα της Ομάδας Εργασίας για τα Αρχαία Ελληνικά Μέσης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού.

Το Πρόγραμμα του Σεμιναρίου επισυνάπτεται.

Το Σεμινάριο θα έχει εργαστηριακό χαρακτήρα και θα πραγματοποιηθεί από τις 15:30 μέχρι τις 20:00, ως εξής:

• 31η Οκτωβρίου 2018 (Τετάρτη), Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λευκωσία
  • 1η Νοεμβρίου 2018 (Πέμπτη), Λύκειο Πολεμιδιών, Λεμεσός

Το Σεμινάριο απευθύνεται σε όλους τους Φιλολόγους Λυκείων και Εσπερινών Γυμνασίων, οι οποίοι κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά διδάσκουν το Μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας στην Α΄, Β΄ και Γ΄ Λυκείου.

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους/τις Φιλολόγους, που θα συμμετάσχουν στο Σεμινάριο, θα γίνει μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες – Συνέδρια. Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται από τη Δευτέρα, 15 Οκτωβρίου 2018, μέχρι και την Παρασκευή, 26 Οκτωβρίου 2018. Σημειώνεται ότι, κατά τη διαδικασία εγγραφής, οι ενδιαφερόμενοι/ες θα κληθούν να επιλέξουν την ομάδα εργαστηρίων που επιθυμούν (κάθε ομάδα περιλαμβάνει δύο εργαστήρια, το ένα θα πραγματοποιηθεί πριν το διάλειμμα και το άλλο μετά το διάλειμμα).

Για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, όπως, επίσης, η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όλους όσοι δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου. Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των Φιλολόγων που θα μπορούν να λάβουν μέρος στο σεμινάριο, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων.

Οι Φιλόλογοι θα πρέπει να επιλέξουν και την ομάδα εργαστηρίων που θα παρακολουθήσουν.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. τη Δευτέρα, 29 Οκτωβρίου 2018.

Σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στο Σεμινάριο θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής