Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, πληροφορείστε ότι oι Διευθύνσεις Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής, Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) διοργανώνουν Ημερίδα με θέμα: «Τεχνικές, στρατηγικές ανάγνωσης και συγγραφής πολυτροπικών κειμένων».

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί σε μη εργάσιμο χρόνο ως εξής:

• Παρασκευή, 19 Οκτωβρίου 2018, από τις 15:30 έως τις 20:00, Λύκειο Πολεμιδιών, Λεμεσός
  • Σάββατο, 20 Οκτωβρίου 2018, από τις 9:00 μέχρι τις 13:30, Λύκειο Αρχ. Μακαρίου Γ΄, Δασούπολη, Λευκωσία

Η Ημερίδα απευθύνεται σε Φιλολόγους, οι οποίοι κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά διδάσκουν Νέα Ελληνική Γλώσσα Α΄, Β΄, Γ΄ τάξης σε Γυμνάσια και Α΄ τάξης σε Λύκεια, Τεχνικές Σχολές, Εσπερινά Γυμνάσια, εξατάξια Γυμνάσια και θα επικεντρωθεί στη διδασκαλία σεναρίων δημιουργικής γραφής, στρατηγικών ανάγνωσης και συγγραφής πολυτροπικών κειμένων. Οι εισηγητές/τριες είναι η Δρ Κατερίνα Καρατάσου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Επιστημών της Αγωγής, Πανεπιστήμιο Frederick, η Δρ Μαρίνα Ροδοσθένους - Μπαλάφα, Επίκουρη Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Επιστημών της Αγωγής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, η Αργυρώ Πιπίνη, συγγραφέας - ηθοποιός και ο Βασίλης Παπαθεοδώρου, συγγραφέας. Η Ημερίδα περιέχει σύντομη παρουσίαση στην ολομέλεια και δύο κύκλους εργαστηρίων. Το Πρόγραμμα της Ημερίδας επισυνάπτεται.

Οι φιλόλογοι που επιθυμούν να εγγραφούν στην Ημερίδα, θα δηλώσουν συμμετοχή μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες – Συνέδρια από την Παρασκευή, 28 Σεπτεμβρίου, έως και την Παρασκευή, 12 Οκτωβρίου 2018. Σημειώνεται ότι κατά τη διαδικασία εγγραφής, οι ενδιαφερόμενοι θα κληθούν να επιλέξουν την ομάδα εργαστηρίων που επιθυμούν (κάθε ομάδα περιλαμβάνει δύο εργαστήρια, το ένα θα πραγματοποιηθεί πριν το διάλειμμα και το άλλο μετά το διάλειμμα). Διευκρινίζεται ότι, για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, όπως, επίσης, η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όλους όσοι δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής, λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων. Οι συμμετέχοντες/ουσες θα πρέπει να επιλέξουν και την ομάδα εργαστηρίων που θα παρακολουθήσουν.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. την Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2018.

Σε όλους/όλες τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Πρόγραμμα Λευκωσίας

Πρόγραμμα Λεμεσού