Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια ταυτάριθμης Εγκυκλίου ημερομηνίας 16 Απριλίου 2018, ενημερώνουμε ότι τα σχολεία που έχουν επιλεγεί για να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα Υποστήριξης Επαγγελματικής Μάθησης (Υ.Ε.Μ.), για την τρέχουσα σχολική χρονιά, καταγράφονται στο Παράρτημα.

Διευκρινίζεται ότι, σε συνέπεια με τη σχετική απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου (Ημερομηνίας 19/8/2015 Αρ. Απόφασης 79.273), στα σχολεία που έχουν επιλεγεί έχει παραχωρηθεί διοικητικός χρόνος δύο (2) περίοδοι εβδομαδιαίως. Στα σχολεία που έχουν συμπληρώσει δυο ή περισσότερα χρόνια συμμετοχής στο Πρόγραμμα και δεν θα παραχωρηθεί μείωση διδακτικού χρόνου, θα γίνουν ειδικές ρυθμίσεις για υποστήριξη του έργου τους από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Παρακαλούνται τα σχολεία που έχουν επιλεγεί να αποστείλουν ηλεκτρονικό μήνυμα στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , το αργότερο μέχρι τις 4/10/2018, στο οποίο να αναγράφεται το θέμα στο οποίο έχουν καταλήξει οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, μετά από διάγνωση αναγκών για την επαγγελματική τους μάθηση καθώς και το όνομα του Συντονιστή/Συντονίστριας της Επαγγελματικής Μάθησης (Ε.Μ.) του Σχολείου. Περισσότερες πληροφορίες για το Πρόγραμμα καθώς και για τα καθήκοντα του Συντονιστή Ε.Μ. μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Προγράμματος http://www.pi.ac.cy/pi/index.php?option=com_content&view=article&id=1437&Itemid=453&lang=el. Τα σχολεία, στα οποία δεν θα παραχωρηθεί διδακτικός χρόνος παρακαλούνται να επικοινωνήσουν στην πιο πάνω ηλεκτρονική διεύθυνση, αν επιθυμούν υποστήριξη του έργου τους από το Π.Ι. Για τυχόν διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στην ηλεκτρονική διεύθυνση που φαίνεται πιο πάνω.

Εγκύκλιος και Παράρτημα