Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) και η Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης διοργανώνουν σεμινάριο με θέμα «Η Μουσική Τεχνολογία στο Μάθημα της Μουσικής: προοπτικές και πρακτικές εφαρμογές».

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 26 Ιουνίου 2018, από τις 14:00 μέχρι τις 18:00, στην αίθουσα Π213 του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στη Λευκωσία.

Στόχος του σεμιναρίου είναι η ανάπτυξη των γνώσεων, δεξιοτήτων και στάσεων των Καθηγητών Μουσικής αναφορικά με τη χρήση της μουσικής τεχνολογίας, αφενός, ως υποστηρικτικό εργαλείο στη διδασκαλία του μαθήματος και, αφετέρου, ως δημιουργικό εργαλείο από τους μαθητές κατά την εμπλοκή τους στις μουσικές δραστηριότητες - σύμφωνα με όσα περιγράφονται στους Δείκτες Επιτυχίας και Επάρκειας. Ως εκ τούτου, το σεμινάριο θα έχει τόσο θεωρητικό όσο και εργαστηριακό χαρακτήρα.

Για την επίτευξη του πιο πάνω στόχου, το Σεμινάριο θα αναπτυχθεί σύμφωνα με τα ακόλουθα:

Το Σεμινάριο θα διεξάγουν από κοινού ο Καθηγητής Leigh Landy του De Montfort University στο Leicester του Η.Β. και η καθηγήτρια μουσικής τεχνολογίας του Μουσικού Σχολείου Δρ Νάσια Θεράποντος, σε συνεργασία με την Επιθεωρήτρια Μουσικής Δρα Γεωργία Νεοφύτου και τη Σύμβουλο Μουσικής και Λειτουργό Αναλυτικών Προγραμμάτων του Π.Ι. Δρα Αντωνία Φοράρη.

Σημειώνεται ότι ο Καθηγητής Leigh Landy έχει αναπτύξει ένα μεγάλης κλίμακας πρότζεκτ με εργαλεία μουσικής τεχνολογίας για τη μουσική εκπαίδευση, η ανάπτυξη των οποίων έχει επιχορηγηθεί από την Unesco. Τα εργαλεία αυτά ήδη χρησιμοποιούνται σε εκπαιδευτικά συστήματα διάφορων χωρών του εξωτερικού, όπως στο Η.Β., τη Γαλλία, την Ιταλία, την Ελλάδα, την Κίνα, κ.ά. Σημειώνεται δε ότι η διάθεση του λογισμικού είναι δωρεάν. Πληροφορίες για το έργο του καθηγητή μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα http://ears2.dmu.ac.uk/

2. Το προκαταρκτικό Πρόγραμμα του Σεμιναρίου έχει ως ακολούθως:

Η Μουσική τεχνολογία στο Μάθημα της Μουσικής:
προοπτικές και πρακτικές εφαρμογές

Σημ.: Το πρόγραμμα ενδέχεται να τύχει ελαφρών διαφοροποιήσεων

Μέρος Α΄

14:00 – 14:30

Θεωρητικό Πλαίσιο

• Leigh Landy: Το πρότζεκτ Ears2: Δυνατότητες και Αποτελέσματα
  • Γεωργία Νεοφύτου: Η μουσική τεχνολογία στο μάθημα της Μουσικής στο πλαίσιο των Δεικτών Επιτυχίας και Επάρκειας

14:30 – 15:30

Πρακτική Εφαρμογή: Μέρος Α΄: Αναπτυξιακή εφαρμογή μαθήματος με θέμα τη μουσική βασισμένη σε ήχους (sound based music) ως μία από τις τάσεις της ηλεκτροακουστικής μουσικής του 20ού αι.

• Αντωνία Φοράρη: Οδικός Χάρτης με ενδεχόμενες διδακτικές διαδρομές για την ένταξη της μουσικής τεχνολογίας στο μάθημα της Μουσικής
  • Νάσια Θεράποντος: Sound Based Music και John Cage: μια διδακτική πρόταση για την Α΄ Λυκείου με τη χρήση του λογισμικού Ears2

Διάλειμμα

17:30 – 18:00

Πρακτική Εφαρμογή: Μέρος Β΄

• Συνέχεια
  • Παρουσίαση των εφαρμογών

Συζήτηση

3. Οι συμμετέχοντες Καθηγητές Μουσικής χρειάζεται να προσκομίσουν τον προσωπικό φορητό τους υπολογιστή (laptop), καθώς ο αριθμός υπολογιστών που θα διαθέσει το Π.Ι. είναι περιορισμένος. Ως εκ τούτου, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με αποστολή σχετικού ηλεκτρονικού μηνύματος στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , αφού προηγηθεί η Δήλωση Συμμετοχής (βλ. πιο κάτω).

Διευκρινίζεται ότι το σεμινάριο δύναται να διεξαχθεί τόσο με τη χρήση λειτουργικών Windows όσο και MAC OSX.

4. Οι Δηλώσεις Συμμετοχής θα πρέπει να γίνουν ηλεκτρονικά μέχρι τις 21 Ιουνίου 2018 από του ίδιους τους Καθηγητές Μουσικής, στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy.

5. Τονίζεται ότι σε καμία περίπτωση η συμμετοχή των Καθηγητών Μουσικής στο Σεμινάριο δεν μπορεί να επηρεάσει τις υποχρεώσεις τους στο Σχολείο που υπηρετούν.

6. Στους συμμετέχοντες Καθηγητές Μουσικής θα δοθεί Πιστοποιητικό Παρακολούθησης.

7. Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ αποτείνεστε στο τηλέφωνο 22800698 ή αποστείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους Καθηγητές Μουσικής του Σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής