Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, διοργανώνει Επιμορφωτική Ημερίδα σε θέματα βίας και παραβατικότητας, η οποία απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 19 Ιουνίου 2018, ώρα 08:00-13:00, στον χώρο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στη Λευκωσία.

Σκοπός της Ημερίδας είναι να συνδράμει στην ανάπτυξη δεξιοτήτων πρόληψης, αναγνώρισης, διαχείρισης και αντιμετώπισης της παραβατικότητας στα σχολεία. Επιπλέον, επιχειρεί να αναδείξει τους τρόπους με τους οποίους μπορεί να προωθηθεί η κοινωνική αλληλεγγύη και ευημερία, ώστε να βελτιωθεί η ποιότητα ζωής στις σχολικές κοινότητες. Η περαιτέρω διασφάλιση της αποτελεσματικότητας της Ημερίδας ενισχύεται από την αγαστή συνεργασία με φορείς και υπηρεσίες, όπως η Αστυνομία Κύπρου και οι Υπηρεσίες Κοινωνικής Ευημερίας του Υπουργείου Εργασίας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, οι οποίοι θα παρουσιάσουν τις κεντρικές εισηγήσεις της Ημερίδας. Επιπρόσθετα, θα λειτουργήσουν παράλληλα βιωματικά εργαστήρια από τις ακόλουθες υπηρεσίες/τμήματα του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού: Ομάδα Άμεσης Παρέμβασης (ΟΑΠ), Παρατηρητήριο για τη Βία στο Σχολείο (ΠΑΒΙΣ) και Υπηρεσία Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας (ΥΕΨ). Το σχέδιο του Προγράμματος της Ημερίδας επισυνάπτεται.

Στην Ημερίδα καλείται να συμμετέχει μόνον ένας/μία εκπαιδευτικός από κάθε σχολείο. Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν θα πρέπει να συμπληρώσουν τα στοιχεία τους και να δηλώσουν το εργαστήριο στο οποίο θα παραστούν, μέσω του/της Διευθυντή/Διευθύντριας του σχολείου τους, στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, http://www.pi-eggrafes.ac.cy/, στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από την 1η Ιουνίου 2018 μέχρι και τη 14η Ιουνίου 2018. Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής, οι Διευθυντές/Διευθύντριες θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους.

Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εκπαιδευτικών που θα μπορούν να λάβουν μέρος, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής.

Σημειώνεται ότι όσοι/όσες εκπαιδευτικοί θα συμμετάσχουν στο Σεμινάριο, θα λάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/συμμετεχουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 15 Ιουνίου 2018.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στην εν λόγω Ημερίδα.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής