eufolio

Πλαίσιο:
Lifelong Learning Programme (KA1 - Implementation of the European strategic objectives in Education and Training) - (ET 2020)- creative classrooms call

Κωδικός:
535910-LLP-2012-IE-KA1-ECETB

Έναρξη: 1/5/2013

Λήξη: 30/4/2015

Προϋπολογισμός: € 1.044.680

Άτομο Επικοινωνίας:
Αναστασία Οικονόμου

Ιστοσελίδα έργου:

Το πρόγραμμα στοχεύει στο σχεδιασμό μοντέλων ηλεκτρονικών φακέλων επιτευγμάτων (ePortofolio) και την εφαρμογή τους στη σχολική πραγματικότητα με γενικότερο στόχο την αποτελεσματικότερη ενσωμάτωση καινοτόμων περιβαλλόντων μάθησης με χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) στη μαθησιακή διαδικασία.

Συγκεκριμένα οι στόχοι του έργου είναι οι ακόλουθοι:

• Σχεδιασμός δυνητικά επεκτάσιμων μοντέλων ePortfolio για χρήση στη διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση
  • Πραγματοποίηση διακρατικών πιλοτικών εφαρμογών ePortfolio σε διαφορετικά πλαίσια και προσεγγίσεις
  • Εξαγωγή πολύτιμων συμπερασμάτων σχετικά με την καλύτερη χρήση των ΤΠΕ και ειδικότερα του portfolio στη μαθησιακή διαδικασία, σε μελλοντικές πρακτικές
  • Εύρεση στοιχείων που να υποστηρίζουν την αποτελεσματικότητα της διδασκαλίας και των παιδαγωγικών προσεγγίσεων με χρήση ηλεκτρονικών φακέλων επιτευγμάτων (ePortfolio) και προώθηση στρατηγικών για αποτελεσματικές πρακτικές, βιώσιμες υλοποιήσεις αλλά και συνεπή διαχείριση των ePortfolio μελλοντικά.

Τα αναμενόμενα αποτελέσματα του έργου είναι:
1. Ανασκόπηση υφιστάμενων πολιτικών και πρακτικών ηλεκτρονικών φακέλων επιτευγμάτων (Αναφορά)
2. Προδιαγραφές εφαρμογής του EUfolio
3. Δημιουργία πλατφόρμας ηλεκτρονικών φακέλων επιτευγμάτων ανοικτού κώδικα
4. Δημιουργία πλατφόρμας ηλεκτρονικών φακέλων επιτευγμάτων της Microsoft
5. Υλικό για την συνεχή επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών
6. Μελέτες περίπτωσης σε σχολικές μονάδες
7. Παραδείγματα ηλεκτρονικών φακέλων επιτευγμάτων
8. Δημιουργία διακρατικής διαδικτυακής κοινότητας των συμμετεχόντων σχολείων και εκπαιδευτικών
9. Δημιουργία εγχειριδίου χάραξης πολιτικής για το EUfolio

Το EUfolio consortium συγκεντρώνει 14 ομάδες από 7 ευρωπαϊκές χώρες (Ιρλανδία, Αυστρία, Κύπρος, Σλοβενία, Λιθουανία, Βουλγαρία και Ισπανία) σε μια συνεργατική ερευνητική διαδικασία, δημιουργώντας ένα δίκτυο αποτελούμενο από εμπειρογνώμονες πολιτικής και εκπαίδευσης, ερευνητών αλλά και επαγγελματιών.

Συγκεκριμένα, οι εταίροι στο έργο είναι:

Department of Education and Skills, Ireland
H2, Ireland
Danube University Krems, Austria
The Center for Control and Assessment of the Quality in School Education, Bulgaria
The Cyprus Pedagogical Institute
Microsoft Ireland Operations Ltd
National Council for Curriculum and Assessment, Ireland
The State Examinations Commission, Ireland
Dublin West Education Centre (DWEC), Ireland
The Centre of Information Technologies in Education (CITE), Lithuania
Ministry of Education, Science, Culture and Sport, Republic of Slovenia