Το 28ο Διεθνές Συνέδριο της Συγκριτικής Παιδαγωγικής Εταιρείας της Ευρώπης (CESE) με τίτλο Identities and Education: Comparative Perspectives in an Age of Crisis, θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Κύπρου από τις 29 Μαΐου μέχρι την 1 Ιουνίου 2018. Διοργανώνεται σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Κύπρου (ΕΠΑ), το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου (ΠΙ), την Παιδαγωγική Εταιρεία Κύπρου (ΠΕΚ) και την Ελληνική Εταιρεία Συγκριτικής και Διεθνούς Εκπαίδευσης (ΕΛΕΣΔΕ).

Το Συνέδριο απευθύνεται σε επιστήμονες και ερευνητές τόσο της Συγκριτικής και Διεθνούς Εκπαίδευσης όσο και του ευρύτερου πεδίου των Επιστημών της Αγωγής. Απευθύνεται, επίσης, σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων εκπαίδευσης. Σκοπός του συνεδρίου είναι να συνδράμει στον διάλογο για θέματα περί εκπαίδευσης και διαμόρφωσης ταυτοτήτων. Ειδικότερα, η θεματική του επικεντρώνεται στους τρόπους με τους οποίους η εκπαίδευση και η διαμόρφωση ταυτοτήτων επηρεάζονται αλλά και επηρεάζουν τις τρέχουσες κοινωνικοοικονομικές, ιδεολογικοπολιτικές και πολιτισμικές εξελίξεις. Το Συνέδριο στηρίζουν ως χορηγοί το ΕΠΑ, το ΠΙ, η ΠΕΚ, η ΕΛΕΣΔΕ, ο Κυπριακός Οργανισμός Τουρισμού (ΚΟΤ), η Λενέντειος Πινακοθήκη και ο εκδοτικός οίκος Taylor and Francis (Routledge).

Στο πλαίσιο του συνεδρίου θα μιλήσουν διακεκριμένοι ακαδημαϊκοί: António voa (καθηγητής και πρώην Πρύτανης του Πανεπιστημίου της Λισσαβόνας), Noah Sobe, (καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Loyola του Σικάγο και πρόεδρος της Αμερικανικής Εταιρείας Συγκριτικής και Διεθνούς Παιδαγωγικής), Ruth Wodak (καθηγήτρια στα Πανεπιστήμια του Lancaster και της Βιέννης), Nelly Stromquist (καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο του Maryland), Μιχαλίνος Ζεμπύλας, (καθηγητής στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου), Robert Cowen (καθηγητής στο UCL Institute of Education), Jürgen Schriewer (καθηγητής του Πανεπιστημίου Humboldt του Βερολίνου), Donatella Palomba (καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Tor Vergata της Ρώμης), Maria Manzon (καθηγήτρια του Πανεπιστημίου του Χονγκ Κονγκ), Jeremy Rappleye (καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Kyoto της Ιαπωνίας), Anthony Welch (καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Sydney), Jason Beech (καθηγητής στο Πανεπιστήμιο San Andres της Αργεντινής), Marianne Larsen (καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Western Ontario του Καναδά) και Charl Wolhuter (καθηγητής στο Πανεπιστήμιο North-West της Νοτίου Αφρικής).

Περαιτέρω πληροφορίες για το πρόγραμμα του Συνεδρίου που περιλαμβάνει πέρα των 250 ομιλιών και παρουσιάσεων, παρατίθενται στην ιστοσελίδα https://www.cese-europe.org/2018 και στο Facebook https://www.facebook.com/CESEnicosia2018/

Η γλώσσα διεξαγωγής του Συνεδρίου θα είναι η Αγγλική.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τις ομιλίες του συνεδρίου, κάνοντας εγγραφή στον παρακάτω σύνδεσμο (εδώ). Το κόστος εγγραφής είναι 50 ευρώ. Με την εγγραφή τους οι σύνεδροι θα έχουν πρόσβαση σε όλες τις ομιλίες και παρουσιάσεις. Θα δωθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Η καταληκτική ημερομηνία εγγραφής στο συνέδριο είναι η Παρασκευή 25 Μαΐου.