Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, η Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, συνδιοργανώνουν επιμορφωτικά σεμινάρια για τους Θεολόγους εκπαιδευτικούς των Γυμνασίων ως εξής:

α) δύο (2) για τις επαρχίες Λευκωσίας, Λάρνακας και Αμμοχώστου που θα πραγματοποιηθούν την Τρίτη 29 Μαΐου από τις 09:00 μέχρι τις 13:00 και το Σάββατο 9 Ιουνίου 2018 από τις 09:00 μέχρι τις 12:00, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου στα Λατσιά

β) δύο (2) για τις επαρχίες Λεμεσού και Πάφου που θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 13 Ιουνίου από τις 09:00 μέχρι τις 13:00 και το Σάββατο 16 Ιουνίου 2018 από τις 09:00 μέχρι τις 12:00, στο παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου στη Λεμεσό.

Εισηγητής θα είναι ο Δρ Σταύρος Φωτίου, Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κύπρου στο τμήμα Επιστημών της Αγωγής. Στα σεμινάρια θα αναπτυχθούν θέματα Ορθόδοξης πίστης και λατρείας, θρησκειολογίας, δογματικής, χριστιανικής ηθικής καθώς και διδακτικής μεθοδολογίας του μαθήματος των Θρησκευτικών.

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά από τον/την Διευθυντή/ντρια της κάθε σχολικής μονάδας, στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy από 15 έως 24 Μαΐου 2018.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 25 Μαΐου 2018.

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στο Συνέδριο καλούνται - μετά από συνεννόηση με τις Διευθύνσεις των Σχολείων – να προβούν σε διευθετήσεις ώστε να μη παρακωλύεται το πρόγραμμα του σχολείου.

Πιστοποιητικά Συμμετοχής θα δοθούν στους συμμετέχοντες και στα δύο σεμινάρια.

Για οποιαδήποτε επιπρόσθετη πληροφόρηση, μπορείτε να αποτείνεστε στο τηλέφωνο 22800814 ή να αποστείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις Θεολόγους του σχολείου σας, ώστε να δηλώσουν συμμετοχή στα επιμορφωτικά σεμινάρια.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής