Πληροφορείστε ότι η Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι) συνδιοργανώνουν Διημερίδα σε Λευκωσία και Λεμεσό για Φιλολόγους που διδάσκουν στο Γυμνάσιο με θέμα «Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία. Αυθεντική Μάθηση και Αξιολόγηση». Η Διημερίδα θα πραγματοποιηθεί ως εξής:

• Για τις επαρχίες Λευκωσίας/ Λάρνακας/ Αμμοχώστου, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, στα Λατσιά από τις 15:30 μέχρι τις 18:30:
    16 Μαΐου 2018: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία (από μετάφραση)
    17 Μαΐου 2018: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα
  • Για τις επαρχίες Λεμεσού/ Πάφου, στο Παράρτημα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό, από τις 16:00 μέχρι τις 19:00
    16 Μαΐου 2018: Αρχαία Ελληνική Γλώσσα
    17 Μαΐου 2018: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία (από μετάφραση)

Η Διημερίδα απευθύνεται σε Φιλολόγους, οι οποίοι διδάσκουν το Μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας στο Γυμνάσιο. Η Διημερίδα θα είναι εργαστηριακού τύπου. Κύριοι εισηγητές θα είναι οι ακαδημαϊκοί κ. Ιωάννης Καζάζης, Ομότιμος Καθηγητής Κλασικής Φιλολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και Πρόεδρος του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας και ο κ. Ανδρέας Βοσκός, Ομότιμος καθηγητής της Αρχαίας Κλασικής Φιλολογίας από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Οι Φιλόλογοι που θα συμμετάσχουν στην Διημερίδα αναμένεται να λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές στα σχολεία τους.

Κατά τη συνάντηση που αφορά στην Αρχαία Ελληνική Γραμματεία (από μετάφραση), οι εκπαιδευτικοί θα επιλέξουν, κατά την εγγραφή τους στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Π.Ι., ένα εργαστήριο, ανάλογα με το διδακτικό αντικείμενο που διδάσκουν (Ομήρου Οδύσσεια, Ομήρου Ιλιάδα, Ευριπίδου Ελένη). Καλούνται, επίσης, να έχουν μαζί τους το αντίστοιχο διδακτικό εγχειρίδιο.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες – Συνέδρια, από τη Δευτέρα, 7 Μαΐου 2018, μέχρι και τη Δευτέρα, 14 Μαΐου 2018.

Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, όπως, επίσης, η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όλους όσοι δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου. Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των Φιλολόγων που θα μπορούν να λάβουν μέρος στη Διημερίδα, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. την Τρίτη, 15 Μαΐου 2018.

Στους/στις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στη Διημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε να ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής